Podráždená, s pocitom hladu a neraz aj dehydrovaná vyráža ráno behať. Drží sa totiž tvrdenia, že kardio tréning na lačný žalúdok spaľuje viac tukov ako kardio vykonané po jedle, teda niekedy neskôr v priebehu dňa. Jasným cieľom je zhodiť váhu čo najrýchlejšie. Často sa to týka začiatočníkov a tých, ktorí sa chcú dostať do formy pred letnou dovolenkou, prípadne ich k nevyhnutnej zmene donútil pohľad do zrkadla.

VÝHODA SA PRIBÚDAJÚCIM ČASOM STRÁCA
K spáleniu väčšieho množstva tukov počas ranného behu s prázdnym žalúdkom má dochádzať preto, že telo nemôže využívať energiu z jedla, keďže zatiaľ žiadne neskonzumovalo, a po nočnom lačnení sú zásoby glykogénu ako energetického zdroja nízke, preto organizmus siaha po náhradnom zdroji v podobe tukových zásob. Výsledky vedeckých štúdií a metaanalýz, ktoré sa na túto tému vykonali, ukazujú, že aj keď dôjde k spáleniu väčšieho množstva tuku priamo počas ranného behu, tak to automaticky neznamená väčší úbytok tukových zásob v porovnaní s rovnako dlhým a intenzívnym behom vykonaným kedykoľvek počas dňa.

A to z toho dôvodu, že po rýchlejšom spaľovaní tukov priamo počas kardia nalačno dochádza v nasledujúcom priebehu dňa naopak k spomaleniu spaľovania tukov. Bilancia za celý deň sa tým dorovná a stratí sa proklamovaná výhoda kardia na prázdny žalúdok v porovnaní s kardiom v ktorúkoľvek inú časť dňa. Toto konštatovanie, pochopiteľne, neplatí len pre beh, ale pre akúkoľvek fyzickú aktivitu. Teda aj pre tréning na bicykli, v posilňovni či s vlastnou váhou.

Foto: iStock

BEHAJTE, KEĎ VÁM TO VYHOVUJE
Hoci teda žiadne magické okno, ktoré zabezpečí, že pri rovnakom množstve vynaloženej námahy získate akoby niečo navyše, neexistuje, neznamená to, že treba na tréning zanevrieť. Pokiaľ niekto vstáva kvôli behaniu s prázdnym žalúdkom skoro ráno a je pri tom podráždený, môže ho pokojne preložiť na inú časť dňa Len naň potom nesmie zabudnúť alebo ho pre únavu z pracovných povinností vynechať. Ak však naopak niekomu vyhovuje, že si fyzickú aktivitu odbije hneď ráno alebo si nechce narúšať svoj harmonogram v poobedných hodinách, môže v tejto forme tréningu pokojne pokračovať ďalej. A svoje dlhodobé výsledky neohrozí napríklad ani tým, že pred ranným behom skonzumuje niečo ľahké, napríklad ovocie či jogurt. Tiež platí, že kardio tréning nie je iba beh, ale môže ním byť aj bicykel, chôdza, korčuľovanie či plávanie. Hoci jednotkový energetický výdaj pri nich nie je rovnaký, kľúčové je vybrať si takú aktivitu, ktorá vám najviac vyhovuje. Ak si aj zvolíte niečo menej fyzicky náročné, ale na druhej strane to zvládnete vykonávať dlhší časový úsek, tak množstvo spálenej energie začne narastať.

Z pohľadu zhodenia nadbytočných kíl a telesného tuku je najdôležitejší celkový kalorický deficit. Do neho sa dostanete zmenou stravovania, keď znížite množstvo prijatých kalórií v strave a tiež fyzickou aktivitou, ktorou si naopak celkový výdaj energie zvýšite. Telo jednoducho musí byť v kalorickom deficite na to, aby chudlo. To znamená, že objem energie prijatej stravou musí byť nižší ako objem energie vydanej bazálnym metabolizmom a telesnými aktivitami počas dňa. Pri chudnutí je zároveň vhodné nastaviť si vyšší príjem bielkovín, aby chudnutie čo najmenej zasiahlo svalstvo.

Foto: iStock

Mohlo by vás zaujať:

Tri zlaté pravidlá na ceste k vysnívanej postave
Myslíte si, že na „staré kolená“ sa už neoplatí cvičiť?
TOP 10 maratónov sveta: Najstarší sa beží v Bostone, najväčší je v New Yorku

Facebook Comments