Banskobystrický rodák Igor Kašper (43) sa venuje otázkam športu a ekonomiky dlhodobo v tíme strany SME RODINA , pričom samotný šport sa stal v jeho rodine životným štýlom a pred septembrovými voľbami chce priniesť nové zaujímavé riešenia. Viac už prezradil v našom exkluzívnom rozhovore.

Politické kampane posledné roky sa stali bežnou súčasťou vášho života, ešte to stále zvládate s úsmevom na perách?
Vstupoval som do komunálnej politiky pred 13-timi rokmi, mňa to celé baví a robím to skutočne z radosti a z presvedčenia. Tieto voľby sú síce iné, lebo majú nálepku predčasné, no naše hnutie sa môže hrdo pozrieť voličom do očí, lebo sme naše predstavy takmer na sto percent splnili.

Vnímate aj konkrétne od ľudí silnú podporu, alebo spoločnosť je už za posledné roky politicky apatická?
My sa nemusíme hanbiť ísť do obchodu na nákup medzi obyčajných ľudí, čo sa nedá povedať o našich niektorých kolegov z iných politických strán v rámci parlamentu. Viem, že verejnosť nemá rada sedenie na troch stoličkách, ale minulý rok sa mne podarilo ako jedinému koaličnému poslancovi dostať do mestského i župného zastupiteľstva, na čo som nesmierne hrdý. Je to najlepšie vysvedčenie mojej práce. Osobne som v stálom kontakte s verejnosťou, poznám ich potreby a darí sa mi ich aj napĺňať, čo je dosť podstatné.

Foto: archív I.K.

Špecializujete sa na šport, kde ste aj členom výboru Národnej rady. Podarilo sa vám urobiť veľa dobrých vecí pre podporu?
Tri hodiny telesnej výchovy je vynikajúca vec, lebo deti majú viac pohybu. Argumentov proti bolo veľa, ale 30 rokov dozadu sme mali tri hodiny, pritom v triedach nás sedelo oveľa viac a telocviční, čí športových areálov viac nebolo. Teda, že nie sme na toto pripravení neobstojí, pretože tie hodiny nemusia byť len v budovách. Môžete ísť na plaváreň, do prírody, aktívne behať či len vybehnúť na prechádzku. Osobne som navrhol, aby bola jedna dvojhodinovka, kde zvýšime počet minút, no terajší ako aj minulý minister školstva si toto vysvetlili po svojom a tvrdohlavo proti tomu nezmyselne bojovali. My sme jediná krajina v Európskej únii od roku 2007, ktorá znížila počet hodín telesnej výchovy. Poliaci majú štyri, Maďari päť a my máme diskutovať vôbec o troch hodinách? To je nonsens.

Do budúcnosti máte nejakú nosnú ideu pre šport?
Inicioval som s prezidentom SOŠV (Slovenský olympijský a športový výbor – pozn. autora) a so šéfmi športových zväzov a stretnutie, kde jasne vyjadrili všetci túžbu na vznik ministerstva športu a cestovného ruchu, čo sme si potvrdili aj na našej poslednej športovej konferencií. Potom by sme nemuseli urputne bojovať o tri hodiny telesnej výchovy či doslova prosiť o financie na obrovské športové podujatia. Napríklad EYOF 2022 prilákal do Banskej Bystrice vyše tri tisíc športovcov z 50 krajín Európy, čo nám pomohlo v prezentácii krajiny a zrekonštruovali sa nám športoviská. Šport musí mať svojho člena na vláde, aby vedel buchnúť po stole. Je smutné, že z celkových výdavkov na štát sme na predposlednom mieste v podpore športu z Európy, čo musíme jednoznačne zmeniť.

Vaša strana SME RODINA stavila na ktoré hlavné piliere pre voľby 2023?
Štátny potravinový reťazec je skvelá vec a máme najlepšieho odborníka v tomto smere v našej strane. Rovnako mikropôžičky do 1000 eur pre rodiny na neočakávané výdavky budú bezúročné a tie bude splácať štát. To je už predbežne dohodnuté s bankovým sektorom. Štátna garancia strechy nad hlavou je forma ako pomôcť s hypotékami. Budeme pokračovať v sociálnej pomoci, v čom sme jednoznačne lídrom spomedzi všetkých politických strán. Všetko máme podrobne rozpísané na smenormalni.sk. Verím, že verejnosť náš program príjme.

Foto: archív I.K.

Keďže sme pánsky časopis, aký typ žien sa vám páči?
Najskôr treba zdôrazniť, že máme v SME RODINA najkrajší poslanecký klub na Slovensku a ja si dovolím neskromne povedať, že možno aj v celej Európe. Potom sa nám mužom predsa ľahšie chodí do práce (úsmev). Samozrejme musím zdôrazniť, že naše kolegyne sú nielen pekné, ale aj veľmi múdre. A k vašej prvotnej otázke, som vysoký a páčia sa mi skôr nižšie ženy s charizmou.

Prečo by mali ľudia ísť voliť?
Lebo potom strácajú nárok kritizovať politikov. Bol by som rád, aby z ponuky si vybrali podľa toho, čo kto pre krajinu spravil a nie iba volili podľa ľúbivých slov marketingu. Neexistuje strana, ktorá by viac pomohla ako je SME RODINA. Naši dvaja ministri Krajniak a Doležal sa umiestnili v prieskumoch ako dvaja najdôveryhodnejší, čo je fakt a zároveň ohodnotenie našej práce.

Foto: archív I.K.

KTO JE IGOR KAŠPER?

Bydlisko: žije a je rodákom z Banskej Bystrice

Stav: ženatý, Krištof (18) a Ela (11)

Politická strana: SME RODINA , volebné číslo 14

Typická vlastnosť: cieľavedomosť, vytrvalosť, tímovosť,

Záľuby: politika, šport, bývalý aktívny hráč basketbalu, futbalu a momentálne tenis, stolný tenis, bežkovanie

Facebook Comments