Rodák z Oravy však presedlal na politickú kariéru a bol by rád, keby verejnosť prijala jeho ponuku pomôcť športu cez jeho neoceniteľné skúsenosti po živote aktívneho športovca. Viac už prezradil v našom exkluzívnom rozhovore.

Prečo ste sa rozhodli ísť kandidovať vo voľbách 2023?
Rád by som zúročil pre krajinu moje bohaté športové skúsenosti hlavne na poli športového odborníka. Ak nebudeme aktívne podporovať šport ako v iných krajinách, tak nedokážeme konkurovať čo i len susedným krajinám. Hlas našich športovcov musí mať inú váhu pri presadzovaní zlepšovania podmienok v slovenskom športe. Nečakajme, že za športovcov bude bojovať rezort kultúry alebo životného prostredia, tie majú svoje priority. A preto predovšetkým bývalí športovci najlepšie rozumejú samotným potrebám športu. Nedá sa ísť do politiky a nemať žiadne skúsenosti s funkcionárskou činnosťou či už v klube alebo na zväze, lebo ťažko presadíte všetky procesy, ak ich vôbec nepoznáte. Máme v strane skvelý tím kolegov, čo bude urputne hájiť záujmy športu.

Aká oblasť rozvoja športu bude kľúčová v týchto voľbách?
Podľa môjho názoru musíme hovoriť o nedostatočnom financovaní v porovnaní s ostatnými krajinami. SOŠV (Slovenský olympijský a športový výbor) robil ekonomickú analýzu, z ktorej vyplynuli veľmi negatívne fakty. Na Slovensku dávame na šport v priemere 28 eur na obyvateľa, priemer v Európe je 110 eur a niektoré krajiny dávajú dokonca viac ako 200 eur. Toto sa musí niekde prejaviť, lebo naši špičkoví športovci ako Sagan, Vlhová či Slafkovský nevznikli systémovo, ale vďaka heroickej podpore rodičov. Stráca sa nám systém, no máme tiež problém so športovými odborníkmi. Odchádza nám staršia generácia trénerov a funkcionárov, no nevieme ich kvalitne nahradiť novou generáciou. Ťažko vám vychová špičkového športovca priemerný tréner.

Foto: archív D. T.

Verejnosť vás pozná ako špičkového futbalistu, budete sa prioritne zameriavať na toto azda najpopulárnejšie športové odvetvie?
Občas síce chodím ešte hrávať za internacionálov Slovana, syn sa venuje futbalu tiež, no šport vnímam komplexne a inak ako v mladosti. Ostatné športy či už hokej, atletika alebo volejbal sú mi veľmi blízke a mojou optikou je celkovo šport životným štýlom. Neposudzujem, či niekto hrá futbal a iný volejbal – každého športovca vnímam rovnako. My si vážme všetkých, ktorí majú chuť športovať, lebo pri pohľade na dnešnú mládež nám vyskakujú vážne problémy, a to nielen s obezitou. O niekoľko rokov to môže byť vážny problém pre celú krajinu. Je nevyhnutné urobiť zásadné kroky k podpore zdravého životného štýlu. Naša generácia vyrastala v časoch, keď šport bol súčasťou života, teraz sme vo fáze, že musíme vážne zmeniť životný štýl mladej generácie.

Ste už skúseným politikom, prečo ste sa rozhodli kandidovať za stranu HLAS – Sociálna demokracia?
Pred tromi rokmi ma oslovil Peter Pellegrini s ponukou zastrešiť oblasť športu, lebo ma poznal ako poslanca z národnej rady. Táto ponuka mi dávala zmysel, pretože som stretol kolegov s jasnou víziou a porozumením nielen pre šport. Som v pozícii, keď sa naplno venujem športu s výborným tímom kolegov a chceme jasne presadiť náš program.

Ste otcom dvoch detí, bude potrebné viac myslieť na potreby budúcich generácií?
Mám deti vo veku 13 a 14 rokov a čoskoro vyletia z hniezda a budú chcieť spoznať nové prostredie, novú školu. Ja som ako chlapec odišiel z rodnej Oravy do Slovana, čo bola pre mňa veľká škola života. Potrebujeme zmeniť aktuálny stav spoločnosti, lebo je neskutočne rozdelená či už vinou kovidu, vojnového konfliktu alebo tejto poslednej nešťastnej vlády, ktorá spravila množstvo chybných rozhodnutí. Bude to náročné, ale opäť musí zvíťaziť slušnosť, odbornosť a profesionalita. My sa o to pokúsime.

Foto: archív D. T.

Náš časopis a krásne ženy idú dokopy; aj v športe je to tak. Krásne ženy a šport pohladia dušu každého muža – vás tiež?
Z čias aktívnej kariéry to bolo prirodzené, že sme mali blízko k športovkyniam. Pekná tvár či skvelá postava je jednoducho super, no nesmie tam chýbať aj intelekt. Šport vás formuje po fyzickej, ale aj mentálnej stránke, máte oveľa viac odolnosti než bežní ľudia, čo som obdivoval aj na ženách. Dnes si pozriete napríklad majstrovstvá sveta vo futbale alebo v atletike, čo je prehliadka súťaže krásy, no uvidíte aj kvalitné športové výkony. Pre každého muža musí byť radosť sledovať vrcholné športové podujatia a vidieť tam nádherné ženy, ktoré vedia očariť nielen krásou, ale aj športovými výkonmi.

Máte odkaz pre našich čitateľov pánskeho časopisu BREAK?
Mám v živej pamäti prvé číslo, ktoré vyšlo na Slovensku, a som rád, že je stále na mediálnom trhu. BREAKu prajem múdrych, odvážnych a rozhľadených čitateľov, ktorí budú milovať našu krajinu, a špeciálne by som poprial každému aj dobrý vzťah k športu. Samozrejme, na prvom mieste je zdravie, to si však vieme pestovať cez šport.

Foto: archív D. T.

KTO JE DUŠAN TITTEL? (56)

Reprezentačná kariéra: v reprezentácii odohral 55 zápasov (1990 – 1998) a ako obranca strelil 7 gólov

Klubová kariéra: Slovan Bratislava, Olympique Nimes (Francúzsko), Spartak Trnava, Omonia Nicosia (Cyprus)

Úspechy: trojnásobný majster Slovenska v drese Slovana (1994, 1995, 1996) a trojnásobný víťaz ankety Futbalista roka (1995, 1996, 1997), päťnásobný víťaz národného pohára

Vo voľbách 2023: kandiduje za stranu HLAS – SD pod číslom 18

Facebook Comments