Sexuálna túžba, inak povedané libido, je u každého človeka iná. Je bežné, že pokles libida pociťujú rovnako muži aj ženy s pribúdajúcim vekom, najmä okolo šesťdesiatky. Na zníženie libida vplýva množstvo vnútorných a vonkajších faktorov, od poklesu hladiny hormónov cez lieky až po spánkové návyky. Stať sa to však môže aj mladým ľuďom. Príčinou môže byť aj nízke sebavedomie, zvýšený stres, ale aj vyšší príjem alkoholu. Existujú rôzne možnosti prirodzeného zvýšenia libida. Predtým, než sa pre niektorú rozhodnete, je dôležité uvedomiť si, že každý človek je iný. Možno bude vaše experimentovanie trochu trvať, kým zistíte, čo je pre vás najlepšie.

AFRODIZIAKÁLNE OVOCIE
Za potraviny zvyšujúce libido, čiže za afrodiziakum, sú považované napríklad figy, banány a avokádo. Tieto potraviny tiež poskytujú dôležité vitamíny a minerály, ktoré môžu zvýšiť prietok krvi do pohlavných orgánov a podporiť zdravý sexuálny život.

ČOKOLÁDA
Čokoláda bola už v minulosti symbolom túžby, a to nielen kvôli svojej lahodnej chuti, ale aj kvôli sile zlepšiť sexuálne potešenie. Čokoláda podporuje uvoľňovanie chemikálií, ako je serotonín, ktorý zlepšuje náladu a môže vyvolať určité afrodiziakálne účinky.

BYLINKY
Keď sa nabudúce rozhodnete sadnúť si na romantickú večeru, pridajte do jedla trochu bazalky alebo cesnaku. Vôňa bazalky stimuluje zmysly, zatiaľ čo cesnak obsahuje vysoké hladiny alicínu, ktorý zvyšuje prietok krvi.

YOHIMBÍN
Yohimbín je alkaloid, nachádzajúci sa v kôre západoafrického stromu Pausinystalia yohimbe. Táto účinná látka je známa tým, že funguje podobne ako známa modrá pilulka, teda môže mužom pomôcť udržať erekciu a zlepšiť jej kvalitu. Okrem toho pomáha spaľovať tuky.

Foto: iStock

SEBAVEDOMIE
To, ako sa cítite vo svojom tele, ovplyvňuje to, ako sa cítite pri sexe. Nezdravá strava a nedostatok pohybu môžu negatívne ovplyvniť obraz človeka o sebe samom a jeho sebavedomie. Tieto veci vás môžu odradiť od sexu a radosti z neho. Presuňte pozornosť z vašich nedostatkov na svoje prednosti.

JEDEN POHÁR VÍNA
Obmedzte príjem alkoholu. Jeden pohár vína vás môže upokojiť a zvýšiť váš záujem o intímny vzťah. Dva poháre už môžu byť veľa a príliš veľa alkoholu môže poškodiť schopnosť mať erekciu, ale aj dosiahnuť orgazmus.

ZNÍŽENIE STRESU
Zatiaľ čo niektorým mužom sex pomáha zmierniť stres, u iných môže stres ovplyvniť ich sexuálnu túžbu. V takom prípade je na mieste zvážiť meditáciu, tai chi či jogu.

DOSTATOK SPÁNKU
Ľudia s hektickým životným štýlom nemajú vždy čas na to, aby si dopriali dostatočné množstvo spánku. Pre zaneprázdnenosť alebo únavu je tiež ťažké nájsť si čas na sex, čo môže viesť k postupnému znižovaniu libida. Zdriemnite si, keď môžete a zvýšte príjem jedál s vysokým obsahom bielkovín.

HARMONICKÝ VZŤAH
Je pravdepodobné, že po hádke s partnerom zrejme nebudete mať náladu na sex. Jedine ak by išlo o „udobrovací“ sex. Nevyriešené konflikty vedú k hromadeniu rozhorčenia a prerastajú do väčších, ktoré môžu ovplyvniť váš sexuálny vzťah. Zapamätajte si, že komunikácia je dôležitá. Najmä pre budovanie dôvery…

Foto: iStock

Aj keď sa budete snažiť o zvýšenie svojho libida prirodzeným spôsobom, nemusí byť na škodu porozprávať sa o tomto probléme s odborným lekárom. Môže vám pomôcť identifikovať základné problémy. V mnohých prípadoch môže ísť o zníženie sexuálnych hormónov. Štandardne sa to týka ľudí vyššieho veku, u žien je to zvyčajne menopauza a v mladšom veku zasa tehotenstvo.

Ďalšími dôvodmi zníženej sexuálnej túžby môžu byť aj poruchy duševného zdravia, choroby srdca a cukrovka. Jedna štúdia zdôrazňuje, že biologické účinky cukrovky (napríklad poškodenie nervov) v spojení s psychologickými účinkami (napríklad únava), môžu znížiť libido, rovnako ako úzkosť a depresia, ale aj ich liečba antidepresívami. Príčiny bývajú jednoducho rôzne. Vyhľadať môžete aj sexuálneho terapeuta, ktorý ľuďom štandardne pomáha so sexuálnymi problémami. Poradí vám, ako zvýšiť sexuálnu túžbu, aj ako dosiahnuť orgazmus. Ak si budete chcieť skrátiť cestu a rozhodnete sa pre lieky na predpis, nezabudnite, že jadrom sexu je túžba. Je dôležité uvedomiť si, že malá modrá pilulka nemusí byť riešením, ak vaše libido ovplyvňujú emocionálne problémy.


Mohlo by vás zaujať:

Chuťový pôžitok v spálni: Vychutnajte si ju na dvakrát
Vedeli ste? Päť vecí, ktoré môžu zabiť sexuálnu túžbu
Superjedlá do spálne: Vyskúšajte sexuálnu diétu

Facebook Comments