Preto je prirodzené, že sa snažíme si vlastnú obývaciu izbu zariadiť tak, aby sme sa v nej cítili naozaj komfortne.

Doprajte si naozaj priestrannú obývačku

Samozrejme, v tomto smere to majú lepšie tí, ktorí bývajú v rodinnom dome, alebo plánujú jeho stavbu. A práve na obývacie izby v rodinných domoch sa teraz zameriame. Ak ste ešte len vo fáze plánovania svojho budúceho domu, základom je vyčleniť si na obývaciu izbu dostatok priestoru.

Podobne ako v priestranných luxusných kúpeľniach aj v obývacej izbe je dostatok priestoru základom pre to, aby sa v nej človek cítil komfortne. V stiesnenom priestore to skrátka nedosiahnete.

Prepojte obývačku s vašou záhradou

Veľký potenciál rodinných domov je z tohto pohľadu hlavne v možnosti mať priamo z obývacej izby priechod na vonkajšiu terasu, napríklad v podobe francúzskych okien. Počas teplých dní bude možné priechod otvoriť, čím dáte vašej obývačke pocit nekonečnosti. A veľká presklená plocha čiastočne tento dojem navodí aj pri uzavretom priechode.

Je samozrejme možné, že na takéto prepojenie vnútorného a vonkajšieho priestoru budete musieť urobiť nejaké úpravy na pozemku. Či už o pôjde o zarovnanie nerovností, alebo o pílenie stromov, ktoré vám budú v tomto zámere prekážať, rozhodne to bude stáť za to.

Kvalitné tienenie je dôležité

Veľké presklené plochy si však vyžadujú aj účinné tienenie. Inak by ste sa počas letných horúčav cítili v obývacej izbe ako v skleníku. Takým tienením môžu byť napríklad moderné screenové rolety.

Ide o druh vonkajšieho tienenia, ktorého výhodou je, že aj keď efektívne tieni interiér, nestrácate „kontakt“ s okolitým svetom a teda s vašou terasou a záhradou. Látka, z ktorej sú screenové rolety vyrobené, je totižto perforovaná, čiže redšie tkaná. Áno, ide o vonkajšie tienenie z látky, ale báť sa nemusíte, screenové rolety sa vyznačujú aj vysokou odolnosťou voči vetru.

Vyriešte potenciálne problémy s priestorovou akustikou

Komfort v interiéri a teda aj v obývacej izbe môžu ovplyvniť aj rôzne zvuky. V rodinnom dome máte výhodu, že nemáte spoločné steny so susedmi ako v prípade bytových domov. Stále však môže byť problém s priestorovou akustikou.

Obzvlášť pri moderných stavbách, ktoré majú nepokryté hladké steny, spomínané veľké presklené plochy a podobne, sa potreba pohlcovania zvuku a eliminácie jeho odrazov stáva dôležitou. Našťastie existuje na trhu množstvo účinných riešení, ktoré si poradia s ozvenou v interiéri a naviac aj skvelo vyzerajú.

Bežné aj menej obvyklé zariadenie obývačky

Na záver prichádza rad na samotné zariadenie obývacej izby. Dominantou bude komfortná sedacia súprava a hlavne u filmových nadšencoch aj veľký televízor. „Povinnou výbavou“ sú aj obývacia stena, či konferenčný stolík, ale nemusí ostať len pri tom.

Tu sa totiž prejaví ďalšia výhoda priestrannej obývačky. Budete v nej mať miesto aj na rôzne ďalšie zariadenie. Obľúbené a štýlové sú napríklad kovové stojany na víno. Alebo si vytvoríte v obývačke čitateľský „kútik“ s pohodlným kreslom, v ktorom si budete vychutnávať pútavé knihy? Vašej fantázii sa medze nekladú.

Facebook Comments