Emisie, výfukové plyny, dopravné zápchy, málo parkovacích miest a mnoho ďalšieho majú negatívny vplyv na náš každodenný život na tejto planéte. K udržateľnosti však môžeme prispieť už dnes, a to aj malými krokmi. Doprava a mobilita je jedným z takýchto krokov.

Šliapnite do pedálov
Vynález bicykla bol jedným z najväčších pokrokov ľudstva a výroba bicyklov naďalej zažíva rozmach. Doprava na bicykli je nielen šetrnejšia pre planétu, ale asto aj rýchlejšia ako jazda autom, ktorá nás spomaľuje v premávke alebo zdržuje pri hľadaní parkovacieho miesta. Pre cyklistov to znamená aj aktívnejší pohyb a pre vodičov viac priestoru v meste.

Obľúbené e-bicykle
Elektrobicykle zažívajú v posledných rokoch rozmach. Tvoria približne 17 % všetkých bicyklov predaných v EÚ a v niektorých krajinách až polovicu. Výhodou e-bicykla je, že môžete prejsť väčšiu vzdialenosť za kratší čas a s menšou námahou. Ďalším plusom je efektívnosť, spoľahlivosť a dobrá dostupnosť vďaka nízkej obstarávacej cene a jednoduchej údržbe. Ak chcete ušetriť, kúpte si  e-bicykel alebo v inom prípade aspoň bežný bicykel z druhej ruky.

Nákladné bicykle a nová forma dopravy
Takzvané cargo bicykle alebo nákladné bicykle výrazne pomohli znížiť potrebu používania motorových vozidiel na prepravu nákladu, najmä v oblasti zásobovania alebo doručovania. Moderné nákladné bicykle a prívesy by mohli nahradiť až 50 % prepravy tovaru v európskych mestách.

Kúpa ojazdeného vozidla
Nové autá sú drahé, ich výroba trvá dlho a nie sú šetrné k životnému prostrediu. Kúpa ojazdeného auta, ktoré vydrží dlhé roky, prispeje k udržateľnosti. Predaj ojazdených áut sa preto v posledných rokoch zvyšuje. Kúpa ojazdeného auta je jednoduchá, ak viete, ako na to.

Kde si vybrať?
Nie je to tak dávno, o bolo zvykom zájsť do predajne ojazdených vozidiel, prezrieť si niekoľko modelov a odísť s kľúčmi v ruke. Dnes je viacero možností a jednou z nich je internet. Vďaka nemu si môžete urobiť prieskum trhu, prezrieť si viacero predajcov naraz a vybrať si presne to, o vám vyhovuje.

Aké parametre sledovať?
Nechoďte do autobazáru sami a vezmite si so sebou niekoho, kto vám pomôže auto skontrolovať, aby ste nekúpili ma ku vo vreci. Často sa oplatí sledovať inzeráty súkromných predajcov, pretože práve oni  asto ponúkajú ojazdené vozidlá na predaj v internetových bazároch, ktoré sú staršie a majú viac najazdených kilometrov, ale bolo o ne starostlivo postarané.

V prípade vozidla si ho pred kúpou overte:
● motor
● prevodovku a spojku
● karosériu
● kolesá a pneumatiky
● interiér
● podvozok
● výfuk
● doklady od vozidla a VIN číslo

Tip: Nikdy nezabudnite na skúšobnú jazdu, po as ktorej môžete odhaliť mnoho skrytých závad.

Facebook Comments