Bude to pre vás premiéra alebo autom chodievate na dovolenku bežne?

Spomedzi „automobilových“ dovoleniek bude zase prvou voľbou Chorvátsko, ale v tomto ohľade ani dovolenka v Taliansku nebude zaostávať. Obe krajiny totižto ponúkajú pobrežie relatívne blízko od Slovenska.

Vždy sa medzi týmito ľuďmi samozrejme nájdu aj „nováčikovia“, ktorých takáto dovolenka na vlastnom aute čaká prvýkrát. Ak toto leto budete patriť medzi nich aj vy, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri prípravách na cestu. A možno ich využijú aj tí, ktorí takúto dovolenku absolvovali už viackrát.

Príprava sa týka vás aj vášho auta

V prvom rade je potrebná príprava v podobe naštudovania si odlišností v dopravných predpisoch. To, čo platí u nás, nemusí platiť v každej krajine a neznalosť predsa neospravedlňuje. Ale nebojte sa, vo väčšine prípadov nepôjde o extra zásadné veci.

Keď si budete kontrolovať doklady, nezabudnite si okrem tých osobných skontrolovať aj doklady a dokumentáciu k vozidlu. Prípadne si môžete vytvoriť kópie a ak by sa vám nejaký originál stratil, budete mať aspoň nejakú náhradu.

Prípravu však nepotrebujete len vy ako vodič, ale aj vaše auto. Pred dovolenkou je dobré nechať si auto skontrolovať v servise, množstvo ich ponúka prehliadky zamerané priamo na cestovanie na dovolenku. Skontrolujú vám prevádzkové kvapaliny, stav výfuku, či brzdovej sústavy vrátane riadiacej jednotky ABS a podobné základné a dôležité veci.

Nezabudnite na dôležitú výbavu

Ísť na dovolenku vlastným dopravným prostriedkom je výhodné ak si chcete vziať veľa vecí, ktoré zaberú veľa miesta. Ak teda nemyslíte dopravným prostriedkom motorku, v prípade ktorej máte na vaše náhradné oblečenie IXON a ďalšie veci len obmedzený priestor. V aute máte dostatok priestoru na všetko možné.

Nezabudnite však v prvom rade na povinnú výbavu vozidla a hlavne na rôzne veci, ktoré vám môžu pomôcť v núdzi, napríklad štartovacie káble, či sadu náradia pre rôzne drobné opravy. A aj také náhradné žiarovky sa môžu zísť.

Veci, ktoré vám uľahčia cestovanie

V neposlednom rade sú tu ešte veci, ktoré nie sú nutné, ale môžu vašu cestu na dovolenku spríjemniť, či urobiť komfortnejšou. To môžu byť rôzne doplnky do auta, napríklad vaničky do kufra, ktoré slúžia na ochranu batožinového priestoru. Pri preplnenom batožinovom priestore je väčšie riziko jeho mechanického poškodenia, ktorému zabráni práve vanička. Takýchto doplnkov je samozrejme viac.

Druhou kategóriu takýchto „doplnkových“ vecí sú tie, ktoré môžu zvýšiť váš komfort, napríklad aj pri neplánovaných situáciach na ceste, k akým patria zápchy, či situácie, keď niekde zle odbočíte. Vtedy je dobré mať so sebou napríklad chutné ovocie a dostatok tekutín, aby ste trebárs spomínanú zápchu zvládli bez problémov. Spolujazdci v takýchto prípadoch zase ocenia rôzne formy zábavy.

Facebook Comments