A na jar bude šetrenie stále veľkou témou, minimálne pre majiteľov bytov.

Pomôcť ušetriť za kúrenie vám môže aj správna tieniaca technika

Prečo by ľudia v bytoch mali nejako extra riešiť šetrenie? Veď zima končí, čo znamená, že aspoň o kúrenie sa nebude treba starať. Pre obyvateľov bytov je však jar obdobím, kedy očakávajú ročné vyúčtovanie nájomného a ak je jeho výsledkom nedoplatok, je prirodzené, že človek začne rozmýšľať, kde by mohol ušetriť. A práve pre ľudí, ktorí chcú (nielen) v byte ušetriť, máme niekoľko tipov.

Ako sme už naznačili, vykurovacia sezóna onedlho skončí, ale predsa len by sme začali pri nákladoch na udržanie istého teplotného komfortu v domácnosti, čo nie je len vec kúrenia, keďže v lete treba interiér zase ochladzovať. Aj pri kúrení v zime aj pri „chladení“ v lete vám môžu pomôcť kvalitné vonkajšie rolety.

Tie okrem tienenia majú aj tepelnoizolačné vlastnosti, v zime totižto redukujú množstvo tepla, ktoré vám uniká von cez okná. A v lete? Vtedy zase účinne pomáhajú s udržiavaním príjemnej teploty vo vnútri vďaka tomu, že slnečné lúče vonkajšie rolety odrážajú ešte predtým, než preniknú do interiéru.

Pozor na pohotovostné režimy vašej elektroniky

Prejdime teraz k elektrickej energii, keďže o účty za ňu sa taktiež ľudia veľmi zaujímajú a na rozdiel od kúrenia, elektrické spotrebiče a inú elektroniku využívame počas celého roka. A aj spôsob používania elektrických spotrebičov nám dokáže ročne čo to ušetriť. Čo tým myslíme?

V moderných domácnostiach nájdeme množstvo elektroniky. Dobrým príkladom sú moderné obývačky, v ktorých nájdeme veľký televízor a neraz aj domáce kino, či nejakú Hi-Fi sústavu a podobne.

Keď však dopozeráte film a dopijete kvalitné víno, ktoré vám pozeranie filmu spríjemňovalo a televízor (a domáce kino) vypnete, táto elektronika sa v základnom nastavení nevypína v pravom zmysle slova, ale len prepína do takzvaného stand-by, čiže akéhosi pohotovostného režimu, v ktorom sa javí ako vypnutá, ale vypnutá úplne nie je.

Stand-by režimy zrýchľujú zapínanie, ale problémom pri nich je, že v tomto pohotovostnom režime má daná elektronika stále určitý odber elektrickej energie. Nie je to veľa, ale počas celého roka to urobí nezanedbateľnú sumu. Ak chcete ušetriť, nastavte si televízor a inú elektroniku a spotrebiče tak, aby sa vypínali úplne.

Aj investícia do moderných elektrospotrebičov vám môže pomôcť ušetriť

Ušetriť elektrickú energiu môžete však aj inak, než len „poriadnym“ vypínaním rôznej elektroniky. Hlavne pri spotrebičoch, ktoré používate pravidelne a zároveň ich nezvyknete často meniť (práčka, sušička, či napríklad kuchynské spotrebiče), je niekedy dobré investovať do moderného modelu a vymeniť tak váš starý.

Aj ak ste plánovali napríklad vašu práčku používať tak dlho, pokiaľ vás neprestane baviť kupovanie nových náhradných dielov na práčku, niekedy je v záujme šetrenia elektrickej energie dobre vymeniť starý spotrebič za nový trochu skôr. Tie moderné sú totiž často oveľa úspornejšie, než staré.

Facebook Comments