Kampaň na podporu darovania krvnej plazmy vznikla v spolupráci s Nadáciou Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

Krvná plazma je unikát, ktorý sa nedá vyrobiť. Je to žltkastá číra tekutina, ktorá tvorí 55% až 60% našej krvi. Túto životne dôležitú tekutinu môžu poskytnúť iba darcovia plazmy, nemožno ju synteticky vytvoriť ani vyrobiť v laboratóriu.

POTREBA KRVNEJ PLAZMY V PRAXI
Vyrábajú sa z nej lieky ako albumíny, imunoglobulíny, faktory ovplyvňujúce zrážanie krvi. Plazma je potrebná v chirurgii, pohotovostnej medicíne a pri mnohých závažných a chronických ochoreniach. Lieky vyrobené z plazmy liečia a zachraňujú život ľuďom, ktorí trpia život ohrozujúcimi stavmi.

V krvi každého z nás koluje tekuté zlato a odkázaný na darovanú plazmu môže byť jedného dňa každý z nás. Práve preto Národná transfúzna služba SR (NTS) s podporou SOŠV a Nadácie SOŠV spustila informačnú kampaň „Mám zlato v krvi“.

„Začiatkom tohto roka sme na našich 12 odberných centrách spustili nový typ odberu plazmy prostredníctvom špeciálnych separátorov, tzv. plazmaferézy. Týmto významnejšie prispievame do európskeho plazmapoolu s cieľom zabezpečiť národnú sebestačnosť v transfúznych liekoch vyrobených z plazmy. Vážime si a oceňujeme dlhoročnú podporu SOŠV. Sme nadšení, že ambasádormi našej kampane sú olympijskí víťazi Zuzana Rehák Štefečeková a Matej Tóth,“ povedal riaditeľ NTS Ivan Oleár.

SPOLUPRÁCE NTS A NADÁCIE SOŠV
Nadácia SOŠV už niekoľko rokov spolupracuje s NTS SR na projekte Olympijská kvapka krvi. Upozorňujú ním na potrebu pravidelného darovania krvi, ako skutku ktorý zachraňuje ľudské životy

„Športová rodina sa snaží v rámci svojich možností vždy pomáhať a podporovať dobré veci. Uvedomujeme, že krvi nikdy nie je dostatok. Oslovila nás ponuka NTS SR stať sa súčasťou kampane na darovanie krvnej plazmy, zlata v krvi. Verím, že darovať krvnú plazmu príde čo najviac športovcov, ktorí zaktivizujú aj verejnosť. Spoločne pomáhame správnej veci,“ uviedol prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel. Krvnú plazmu môže darovať osoba, ktorá je zdravá, má viac ako 18 rokov, váži minimálne 50 kg, absolvuje na odbernom centre NTS SR krvné testy a lekárske vyšetrenie.

„Som pravidelnou darkyňou krvi a pocit, že moja krv dokáže zachrániť niekomu život, je na nezaplatenie. Som rada, že môžem podporiť kampaň na darovanie krvnej plazmy, pretože medzi nami sú ľudia odkázaní na lieky, ktoré sa z nej vyrábajú. Nikto z nás nevie, či nebude jedného dňa takúto liečbu potrebovať. Týka sa to nás všetkých!“ vyjadrila sa Zuzana Rehák Štefečeková, zlatá olympijská medailistka v športovej streľbe.

„Každý z nás má zlato v krvi a keď máme aspoň kúsok zlata v srdci, dokážeme prispieť k záchrane života Za cenu 45 minút to určite stojí za to,“ uviedol Matej Tóth

Facebook Comments