Lagercrantz nadviazal na tri Larssonove knihy trojicou príbehov, ktoré zaznamenali veľký úspech. Aktuálne prichádza s novou krimi sériou Obscuritas, ktorej prvá časť vyšla koncom marca aj v slovenskom preklade. Nová séria so sebou prináša aj nové postavy. Sú nimi Hans Rekke, profesor psychológie a expert na vypočúvacie techniky a neistá mladá policajtka Micaela Vargasová. Dvojica sa zapletie do prípadu, ktorý nie je taký jednoduchý ako na prvý pohľad vyzerá…

Obscuritas – útek z tmy
Píše sa rok 2003 a USA práve napadli Irak. Neznámy páchateľ zavraždí v Štokholme futbalového rozhodcu pôvodom z Afganistanu. Polícia zatkne búrliváka Giuseppeho Costu a osloví profesora psychológie Hansa Rekkeho, špičkového odborníka na výsluchové techniky, aby vymámil z Costu priznanie. Rekke však po prečítaní vyšetrovacieho spisu spochybní teóriu vyšetrovateľov, čo sa stretne s nevôľou. Costa sa dostáva na slobodu a polícia tápe v hmle bez jedinej stopy. Len Micaela Vargasová, neistá mladá policajtka zo štokholmskej prisťahovaleckej štvrte, ktorá sa stala členkou tímu v podstate omylom, sa odmietne vzdať a vyhľadá Rekkeho na vlastnú päsť. Tento nerovný pár objaví v okolnostiach vraždy nečakané a záhadné prvky. Stopy ich privedú k poľovačke na teroristov zo strany CIA aj k snahe Talibanu odstrániť z Afganistanu hudbu, lebo podľa ich výkladu navádza na hriech. Kto bol futbalový rozhodca v skutočnosti? Obeť či páchateľ?

David Lagercrantz (1962) je švédsky novinár a spisovateľ známy písaním o výnimočných ľuďoch, ktorí sa rozhodli kráčať v živote vlastnou cestou. Na švédskej literárnej scéne sa objavil v roku 2009 románom Hriech vo Wilmslowe (Syndafall i Wimslow). Jeho najúspešnejšou knihou je biografia švédskej futbalovej legendy Som Zlatan (Jag är Zlatan, 2011), ktorá sa zaradila medzi najväčšie švédske bestsellery posledných rokov a bola nominovaná na ocenenia Augustpriset a William Hill Sports Book of the Year. Tento úspech prekonali jeho pokračovania svetoznámej trilógie Millenium. Jej pôvodným autorom bol Stieg Larsson, ktorý mal v pláne napísať desať kníh. Po jeho smrti sa preto jeho otec a brat rozhodli, že písaním poveria práve Lagercrantza. Na Larssonovu trilógiu úspešne nadviazal románom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti (2015) a ďalšími dvoma pokračovaniami Muž, ktorý hľadal svoj tieň (2017) a Dievča, ktoré musí zomrieť (2019). Lagencrantz Larssona nekopíruje, ale snaží sa zachovať prvky pôvodnej trilógie. Jeho nový román Obscuritas – Útek z tmy je prvou časťou novej detektívnej série.

Za prečítanie rovnako tak stoja:

Layla, paranormálny triler od autorky bestselleru Verity
Na dobrú knihu ani partnerka nemôže žiarliť. Či?
Frida: Príbeh Slovenky, z ktorého mrazí

Facebook Comments