Spánok totiž ľudia, ktorí s ním nemajú žiadne problémy, berú ako obyčajnú, všednú súčasť života. Na druhej strane tým, ktorí nedokážu prespať celú noc alebo sa ráno budia unavení, nedostatok spánku výrazne strpčuje život.

Ľudia sa zvyčajne veľmi nezamýšľajú nad tým, aký zásadný vplyv na správne fungovanie nášho tela má spánok. Okrem toho, že dobre oddýchnutý človek má lepšiu schopnosť sústrediť sa, podáva kvalitnejší pracovný či športový výkon a lepšie zvláda stres, tak zároveň jeho imunita dokáže lepšie bojovať s chorobami, vnútorné systémy a orgány dostávajú potrebný priestor na zregenerovanie a dobre vyspatý človek celkovo pôsobí mladšie a sviežejšie. Pri dlhotrvajúcom nedostatku spánku sa zároveň mužom výrazne znižuje testosterón, a to aj o 20 či 30 %.

Foto: iStock

Keby sa tak dalo vstávať bez budíka
Spánok by mal v životospráve predstavovať rovnaký pilier ako zdravé stravovanie či pravidelný pohyb. Prax je však skôr taká, že medzi našimi prioritami sa spánok nenachádza. Mnohí vyťažení ľudia ho považujú za luxus a práve čas na spánok skracujú, keď potrebujú stihnúť všetky povinnosti. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby človek spal približne osem hodín. Odborníci, venujúci sa spánku a jeho problémom, tento čas radšej počítajú na počet spánkových cyklov. Jeden cyklus trvá 60 až 90 minút a počas noci by mal človek takýchto cyklov absolvovať 4 až 6. Ak sa budí prirodzene,tak sa to deje práve medzi týmito cyklami. Ak však musí vstávať na zvonenie budíka, tak si narúša posledný spánkový cyklus. Pokiaľ sa tak stane v dobe, keď sa mozog nachádza v hlbokom spánku, človek sa budí s tým, že nie je dostatočne zregenerovaný a cíti sa malátne. Spánok má dve fázy: REM a nonREM. Skratka REM je vytvorená z anglických slov Rapid Eye Movement, teda rýchly pohyb očí. Počas REM fázy je spánok plytkejší a človek sa skôr môže prebudiť. Zároveň sa počas nej odohrávajú sny, ktoré si po prebudení pamätá. Sníva sa nám však aj počas nonREM fázy. Táto fáza je kľúčová pre regeneráciu fyzických síl a jej súčasťou je aj hlboký delta spánok.

Foto: iStock

Ako najlepšie zaspať
Medzi najčastejšie tipy, vďaka ktorým môže človek skôr zaspať a jeho spánok sa stane kvalitnejším, patrí vytvorenie správneho prostredia na spanie: miestnosť má byť vyvetraná, zatemnená pred vonkajším svetlom, zvukovo čo najviac izolovaná a chladnejšia ako ostatné izby. Pokles telesnej teploty je totiž pre telo signálom na spánok a uvádza sa, že teplota v miestnosti by mala byť na úrovni 18 – 19 °C. V prípade, ak človek nevie zaspať, je dobré telo ochladiť napríklad vytiahnutím nohy spod periny. Okrem vonkajšieho svetla, napríklad v podobe pouličného osvetlenia, sa má človek strániť aj ďalších svetelných zdrojov, ktorými sú rôzne obrazovky, lampy či dokonca kontrolky prístrojov. Najlepšou polohou je spanie na chrbte, pretože telo je vystreté a v symetrickej polohe. Menej ideálne je spanie na boku (jedna časť tela je zaťažená viac ako druhá, nohy aj ruky sú zvyčajne zohnuté). Spánku na bruchu sa treba celkom vyvarovať. A to najmä preto, že človek má pri ňom prehnutú spodnú časť chrbta, krk vytočený do neprirodzenej polohy a časť tváre zatlačenú do vankúša. Negatívny vplyv na spánok má neskorá konzumácia veľkého a ťažkého jedla, vypitie veľkého množstva tekutín, ktoré dráždia k močeniu alebo tiež užívanie kofeínu a rôznych stimulantov. A to aj päť hodín pred zaspávaním. Celkovo má byť vaším cieľom to, aby bol čas medzi tým, keď si ľahnete do postele a dobou, keď skutočne zaspíte, čo najkratší.

Foto: iStock

Kľúčom je melatonín
Spánkoví špecialisti odporúčajú nastaviť si pravidelný rytmus, teda chodiť spať a vstávať v rovnakú dobu. A to aj počas víkendov. Mimo pracovného týždňa si môže väčšina ľudí pospať o niečo dlhšie a vstávať bez budíka. Práve vtedy je možné zistiť, akú dĺžku spánku vaše telo potrebuje na to, aby dostatočne zregenerovalo a zobudili ste sa medzi spánkovými cyklami. Vhodnejším ako lieky na spanie sa ukazuje užívanie melatotínu ako voľne dostupného prípravku, ktorý nemá vedľajšie účinky a nie je návykový. Melatonín je spánkovým hormónom, ktorý ovplyvňuje cirkadiánny rytmus a vytvára sa vtedy, keď telo nevníma modré svetlo, ktoré je preň signálom rána. Jeho množstvo tak vplyvom umelého osvetlenia a svetla z PC, smartfónov a iných zariadení klesá.

Mohlo by vás zaujať:

Poobedný spánok? Nie sme lenivci, sme v tom nevinne
Perfektný liek na prostatu nekúpite. Doprajte jej spánok
Spávate v noci správne?

Facebook Comments