Avšak ak niekto letí prvýkrát alebo síce už letel, ale dávno, môže to byť prinajmenšom stresujúci zážitok. Strach z lietania nie je totižto ničím výnimočným. Ako proti nemu bojovať?

Pomáhajú vám racionálne argumenty alebo ani nie?

Pri cestovaní na dovolenku autom to svoje zvykneme podrobiť detailnej kontrole od funkčnosti brzdovej sústavy až po drobnosti ako funkčnosť LED osvetlenia ŠPZ. Lenže so strachom z lietania nemôžete len tak prísť k lekárovi, aby vás ho šmahom ruky zbavil. Ale môžete sa pokúsiť ho ovládnuť. Ako?

Ak sa bojíte lietania a zvažujete kvôli tomu aj vysnenú dovolenku na Rodos, určite sa vás už množstvo ľudí snažilo presvedčiť, že veď letecká preprava je najbezpečnejšia na svete a že štatisticky je dokonca väčšie riziko pád z postele. To je síce pekné a je to všetko pravda, ale keďže strach z lietania je v podstate iracionálny, ťažko vás niekto presvedčí racionálnou argumentáciou. Ale na niekoho to platiť môže.

Leťte čo najjednoduchšie, čiže bez prestupov a vyberte si sedadlo, ktoré vám najviac vyhovuje

Svojou mierou k prekonaniu strachu z lietania však môžete prispieť aj vy. Stačí na to pár praktických úkonov, ktoré môžete urobiť už počas rezervácie vašich leteniek. Ak je to možné, rezervujte si priamy let bez prestupov. Ak sa pred letom od nervozity potíte tak, že vaše obľúbené tričko s nápisom máte hneď mokré, bez prestupov budete mať jednoduchšie a rýchlejšie cestovanie.

Sedadlo si vyberte pri uličke. Nie preto, aby ste to mali bližšie na WC, ale preto, aby ste získali pocit väčšej voľnosti. Ak sa však najviac obávate prípadných otrasov počas letu, najstabilnejšie miesto na sedenie je pri okne nad krídlami.

Ak vám to pomôže, vyberajte si letenky aj podľa času letu, či dokonca trasy

Môžete si prípadne rezervovať nočný let. Za oknom lietadla bude taká tma, že by ste potrebovali kvalitnú termovíziu InfiRay, aby ste niečo videli a naviac si môžete zdriemnuť. Počas spánku sa predsa báť nebudete, no nie?

Možno trošku „extrémnejšie“ riešenie je výber letu podľa trasy. Nie všade je totižto rovnaký výskyt turbulencií a tak na niektorých trasách ich zažijete len zriedka a niekde častejšie. Ak vám môže pomôcť až takéto detailné plánovanie letu, tak to za to stojí.

Facebook Comments