Lemuje trať pozemnej lanovej dráhy na vrch Niesen a pozostáva z 11 674 schodov. Raz ročne sa stáva dejiskom unikátnych pretekov. Šancu vyjsť po týchto schodoch z údolia až na vrchol hory dostáva zhruba 350 odvážlivcov, a to len na jediný deň v roku. Zdolať 11 674 schodov je ako vystúpiť sedemkrát po sebe na newyorskú Empire State Building. Schodisko na Niesen pritom nevedie monotónne rovno nahor, ale na viacerých miestach sa stáča, vedie cez tunely a mosty. Kamenné schody strieda vo vyššej nadmorskej výške oceľová konštrukcia so zábradlím, ktoré je pre vysilených pretekárov výdatnou pomocou. Pozemná lanovka musí byť počas konania pretekov odstavená, keďže schodisko je priamo pri trati a lanovka by mohla súťažiacich zachytiť.

niesen.ch

Priemer stúpania 55 percent
Vrch Niesen (2 362 m. n. m.) patrí do Bernských Álp a nachádza sa v centrálnej časti krajiny, neďaleko hlavného mesta Švajčiarska. Je obľúbeným turistickým cieľom, keďže ponúka výhľad na okolie Thunského jazera, nad ktorým sa týči. S výstavbou pozemnej lanovej dráhy, vedúcej na vrchol hory, sa začalo v roku 1906 a dokončená bola po štyroch rokoch prác. Verejnosť má vstup na schodisko, slúžiace na zabezpečenie servisu lanovky a využiteľné aj v núdzových situáciách, zakázaný. Jedinou výnimkou sú práve preteky „Niesen – Treppenlauf“.

Údolná stanica lanovky, a teda aj štart samotných pretekov, sa nachádza v obci Mülenen (693 m. n. m.). Vrcholová stanica stojí necelých tridsať výškových metrov pod samotným vrcholom hory. Trať má dĺžku 3,4 kilometra a medzistanica Schwandegg ju rozdeľuje do dvoch sekcií. Maximum stúpania v oboch jej častiach dosahuje až 66% a 68%. Samotný priemer stúpania je 55%. Pretekári štartujú v 20-sekundových intervaloch a dopredu ich ženie aj časový limit jednej hodiny, počas ktorej sa musia dostať zo štartu na medzistanicu. Kto ho nesplní, toho organizátori stiahnu z trate. Do cieľa na vrchole prichádzajú poslední pretekári aj po viac ako dva a pol hodinách.

niesen.ch

Len dvaja pod hodinu
Držiteľom traťového rekordu je domáci Švajčiar Emmanuel Vaudun. V roku 2011 zvládol tento skialpinista a vytrvalec trať za 55 minút a 55 sekúnd. Medzi ženami je rekordom výkon Agnes Zellwegerovej s časom 1 hodina, 7 minút a 7 sekúnd. povedal Vaudun pre švajčiarsku regionálnu televíziu TeleBärn. Vaudun sa dostal pod hranicu jednej hodiny dovedna trikrát. Okrem neho to dokázal už len víťaz ročníka 2018 Lukas von Känel. Pre porovnanie, turistickou trasou trvá výstup na Niesen zhruba päť hodín.

Účastníci „Niesen-Treppenlauf“ sa zhodujú, že vysiľujúci je najmä záver pretekov, keď už vidia vrcholovú stanicu, no zároveň majú pocit, že sa k nej vôbec nepribližujú. Tá však ešte nie je cieľom pretekov, keďže zo stanice musia vystúpať niekoľko desiatok metrov vyššie, na vrchol hory prezývanej „švajčiarska pyramída“.

niesen.ch

Tento rok sa bude po najdlhšom schodisku na svete bežať 10. a 11. júna. Deň pred pretekmi jednotlivcov sa koná súťaž dvojčlenných tímov. Pôjde už o devätnásty ročník týchto pretekov, ktoré mali vynútenú prestávku v roku 2013, keď sa nemohli uskutočniť kvôli hustému sneženiu a počas pandémie v rokoch 2020 a 2021. Napriek obrovskému záujmu profesionálnych športovcov aj rekreačných bežcov, musí byť z bezpečnostných dôvodov počet štartujúcich obmedzený na zhruba 350 ľudí. Štartovné za jednu osobu predstavuje 35 švajčiarskych frankov a miesto je potrebné si zabezpečiť už rok vopred.

Mohlo by vás zaujať:

Varuj (cyklo) dušu na dolinááách
Pri tej rýchlosti ani nemáte čas sa báť
Svetový rekord v planku má neskutočný nový čas

Facebook Comments