Prešovský rodák Alex Molčan (24) sa dokázal za posledný rok zlepšiť tak výrazne, že si brúsi zuby na ešte vyššie ciele, ako je jeho aktuálne kariérne maximum v podobe 45. priečky na svete.

V exkluzívnom rozhovore pre magazín BREAK nám prezradil mnoho pikošiek. Dozvedeli sme sa niečo viac o jeho kariére, súkromí, tetovaniach, priateľke i vzťahu k rýchlym autám.

Prvý titul na okruhu ATP ste mali takmer v hrsti, čo sa stalo vo finále v Maroku, že ste zápas napokon nezvládli?
Bol som blízko k víťazstvu, to som mal v hlave najmä po prvom sete. Cítil som sa dobre, no potom prišiel zlom a musím uznať, že Goffin si triumf zaslúžil. Podal lepší výkon. Ja som hral dobre set a tri gemy, on set a osem gemov. Bolo to teda spravodlivé.

Dal vám zápas, aj napriek prehre, niečo pozitívne? Bolo to vaše druhé neúspešné finále po minuloročnom Belehrade, kde ste čelili Novakovi Djokovičovi.
Poučil som sa z nej. Stretnutie sme si hneď s trénerom rozobrali. Viem, na čom musím pracovať a čo zlepšiť, aby to pri ďalšej podobnej šanci už vyšlo. Bol to však super týždeň. Pravdupovediac, finále sme s trénermi nečakali. Je skvelé, že som v top 50, ale teraz budem obhajovať body, takže to môže skákať horedolu. Už mi však nikto nezoberie, že som bol 50. hráč sveta. Teší ma, že dokážem hrať s top hráčmi. Je to motivujúce, na kurte ma to baví oveľa viac a mám ešte väčšiu chuť pracovať. Keby som sa do konca roka udržal v top 50, bol by som spokojný.

Tenista má pred sebou mnohé veľké ciele, jedným z nich je vyhrať prémiový titul na okruhu ATP. Foto: arch. A.M.

Začiatkom februára vás sužovali problémy s koronavírusom, už je všetko v poriadku. Aký je váš turnajový program na najbližšie obdobie?
Vtedy som neletel ani do Miami. Bolo by to riskantné a sústredil som sa už na antuku. Nemal som žiadne výnimočné problémy s dychom, len na prvom turnaji kŕče, čo mohlo súvisieť s koronavírusom. Teraz sa už cítim fyzicky aj psychicky dobre. Časť prípravy na Roland Garros absolvujem doma a pred odletom do Paríža možno ešte odohrám jeden turnaj.

Vraj ste milovníkom rýchlych áut, na akom modeli aktuálne jazdíte?
Áno, je to pravda. Teraz mám BMW M3, no mojím snom je Ferrari 812 superfast/488 spider. Týmto je asi povedané všetko, pretože mám rád pocit, keď si môžem na to poriadne
dupnúť.

Molčan je milovník rýchlych áut. Foto: arch A.M.

Často ste rozlietaní po svete na turnajoch počas roka. Čím vás dokáže pozitívne a negatívne prekvapiť priateľka Barbora?
V súvislosti s cestovaním som šťastný, keď prídem domov, je všetko upratané a pripraví mi krtkovu tortu. Tých potešení od nej je oveľa viac, nevie ma nahnevať, ale nemusíme predsa
zachádzať do detailov (smiech).

Vaše telo zdobia viaceré tetovania, môžeme čakať tento rok ďalšie kúsky?
Mám ich už pomerne dosť s rôznou tematikou – od mytológie, japonské motívy, tigra či mamin dátum narodenia. Určite prídu ďalšie, potrebujem si dokončiť pravú ruku a potom sa pokračuje ďalej. Na druhej ruke už mám jedno tetovanie, tak sa vrhnem na ňu a čosi vymyslím.

Čo by ste odkázali čitateľom BREAK-u?
Špeciálne športovým fanúšikom by som chcel poďakovať za podporu, ktorú od nich cítim a chcem, aby vedeli, že robím maximum, aj keď to niekedy nedopadne víťazne. Vždy bojujem
do konca. A to odkazujem aj čitateľom, aby sa nikdy nevzdávali.

Telo mladého tenistu zdobia mnohé tetovania. Foto: arch. A.M.

VIZITKA
Dátum a miesto narodenia: 1. december 1997 v Prešove
Kariérne maximum: 45. miesto rebríčka ATP k 1. máju 2022
Tréner: Karol Beck, kondičný kouč Dávid Olasz
Top dovolenková destinácia: Dubaj, Maledivy – snáď tam tento rok pôjdem
Typická vlastnosť: som veľmi hravý, vždy chcem vyhrať
Na ľuďoch neznáša: keď niekto mešká
Bruneta alebo blondína? nikdy som si na tomto nezakladal, ale viac brunety
Športový vzor: Rafael Nadal
Najobľúbenejšie jedlo: sushi
Obľúbený futbalový klub: Manchester City

Tréner mu verí na maximum
„Vždy si želám, aby bol hráč zdravý. To je základ. Pokiaľ ide o rebríčkové ciele, netrúfal som si tipovať, keďže to bola nová spolupráca. Veril som však, že na stovku má. Videl som ho hrať už viackrát v minulosti a hneď v januári v Austrálii predvádzal skvelé výkony, hoci betón nie je jeho najsilnejší povrch. Aj teraz sa ukázalo, že dokáže hrať s najlepšími a má na viac než súčasné 45. miesto. Necháme sa prekvapiť, ale určite mu želám, aby čo najskôr predbehol napríklad mňa,“ pousmial sa Molčanov kouč Karol Beck, ktorý bol najvyššie na 36. priečke rebríčka ATP a na margo spolupráce s mladým zverencom dodal: „Fajn chalan, bezproblémový. Sme na podobnej vlne, máme podobný štýl humoru. Dokážeme v správnej chvíli uvoľniť atmosféru. Veľmi chce, čo je skvelé aj pre mňa ako trénera. V opačnom prípade by spoločná práca nefungovala. Verím, že to bude naďalej pokračovať a vydrží nám to.“

Počas turnaja v Mníchove po tréningu s najvyšším hráčom na okruhu, Američanom Opelkom a trénerom Karlom Beckom. Foto: arch. A. M.

Mohlo by vás zaujať:

Tenista Filip Polášek vyhral historický titul pre Slovensko
Eugenie Bouchardová strieda tenis s pózovaním
Expert na športovú myseľ pomáha aj slávnym profíkom na celom svete

Facebook Comments