Niektoré z rumov, ktoré tu nájdete by sa dali pokojne zaradiť medzi najlepšie rumy sveta. Kde ich robia najchutnejšie? Bude to Venezuela alebo Kolumbia? Spoznajte neprebádaný kút luxusného rumového sveta.

SANTA TERESA 1796 SOLERA RUM (Venezuela)
Vedeli ste, že Venezuela je krajina, kde vznikajú najkvalitnejšie rumy Južnej Ameriky? Možno nepatria medzi najznámejšie na svete, pretože konkurencia je v týchto regiónoch obrovská, no kto raz podľahne čaru venezuelskej chuti, toho jednoducho nepustí. Medzi špičkové rumy z tejto krajiny patrí Santa Teresa 1796 Solera. Rok v názve rumu prezradí čas, kedy bola pálenica založená, a tak má v sebe dve storočia kvalitného rumu. Venezuela je ideálna krajina na pestovanie cukrovej trstiny a tá najsladšia sa dostane priamo do pálenice, aby z nej vznikol tekutý poklad. Rum dozrieva v kvalitných dubových sudoch z Francúzska, a hoci Solera sa najčastejšie spája s koňakom alebo sherry, svoje kúzlo vie spraviť aj s rumom. Rum má svoju sladkú chuť s náznakom vanilky, karamelu, hrozienok či čerešní a jemný podtón citrusov. Až keď sa s ním v ústach zoznámite, rozvinie sa na konci chuť tmavej čokolády. Tento rum nie je len nápoj, ale aj zážitok.

RON DIPLOMATICO (Venezuela)
Niet divu, že obe prvé priečky patria Venezuele, pretože práve tu je rumová tradícia najviac zakorenená. Rum Ron Diplomatico je známy aj u nás a tak si ho viete dopriať pokojne aj na blížiace sa Vianoce ako lukratívnu chuť latinskej Ameriky. Z etikety rumu sa na vás pozerá tvár Dona Juancha Nieta Meléndeza, ktorý v 18.storočí založil pálenicu s cieľom produkovať exkluzívne rumy najvyššej kvality. Jeho myšlienka bola natoľko silná, že žije dodnes, a tak má zvučné meno v mnohých krajinách sveta. Rum vzniká v rodinnom prostredí, kde sa dohliada na každý detail a možno aj vďaka tomu zbiera ocenenie za ocenením. Vynikajúcim rumom je ten s prívlastkom „Reserva Exclusiva“, kde sa mieša plná chuť rumu s medom, šalviou, citrónovou kôrou a prelínanie sladkých a pikantných chutí vás rozhodne nadchne.

DEMERARA (Guyana)
Vedeli by ste presne na mape trafiť, kde leží juhoamerická Guayana? Po tom, ako ochutnáte rum Demerara, ktorý práve v tejto malej, nenápadnej krajine vzniká, sa na to určite pozriete bližšie. Guyana možno v očiach mnohých nie je typickou rumovou krajinou, ale dokáže výrazne zamiešať karty. Plantáž s cukrovou trstinou tu založili Holanďania, a tým to všetko začalo. Trstina by sama o sebe nestačila, no keď prišli Briti, postavili pálenicu a rum dostal krídla. Guyanský rum je tmavý, veľmi tmavý, no má svoju jemnú, plnú chuť pretkanú koreninami a preto ho často prirovnávajú k rumu z Jamajky. Skúste ochutnať rumy Demerara staré 15, 21 alebo dokonca 25 rokov. Špecialitou je aj rum z edície Single Still Enmore, ktorý dozrieval 12 rokov. Nič lepšie v Guyane neochutnáte!

DICTADOR SOLERA (Kolumbia)
Kolumbia nie je známa len pre krásu svojej krajiny, príbehy drogových kartelov, ale aj pre vynikajúci rum, ktorý sa čoraz častejšie dostáva za hranice nielen krajiny, ale aj Ameriky. Medzi najdokonalejšie rumy Kolumbie patria tie pod značkou Dictador Solera, pochádzajúce z Cartageny na brehu Karibského mora. Práve karibská klíma pomohla cukrovej trstine nasať do seba vlastnosti, ktoré by sme inde márne hľadali. Rum tu v Cartagene vyrábajú už od roku 1913 a tajný recept si od tohto momentu drží u seba rodina Parra, tretia generácia alchymistov z Dictadoru. Svoj rum dokázali vyšperkovať tak, že stačí dúšok a v ústach sa vám rozleje symfónia chutí. V prvých momentoch cítite jemnú chuť karamelu, kakaa, neskôr vás opantá závan medu či kávy. Hlavným rumom je 12-ročný Dictador 12 Year z kvalitných barelov a so 40% alkoholu. Aby ste mali zážitok z rumu dokonalý, Dictador sa venuje aj výrobe luxusných cigár. Sú navrhnuté tak, aby sa vám k rumu spárovali bez jedinej chybičky a aj cigary tak majú v sebe chuť kakaa, medu či korenín. Už len kvôli tejto pohode sa do Kolumbie oplatí cestovať.

FORTIN RUM (Paraguaj)
Aj napriek tomu, že je maličký Paraguaj vzdialený od karibských, a teda typických rumových oblastí, má k tejto téme čo povedať. Paraguajský rum Fortin začal svoju púť len v roku 1993 v časti zvanej Capiatá juhovýchodne od hlavného mesta, ale za posledné roky si dokonale podmanil nielen lokálny trh. Stále sa Fortin považuje za exotický rum v porovnaní so slávnymi velikánmi, ale je krásnym príkladom toho, že vás v tomto svete môže stále niečo prekvapiť. Hovorí sa o ňom, že má „kubánske“ črty, a teda ucítite v ňom med, karamel, citrusové plody či tabak. Nie je komplikovaný, ale svojou chuťou zamotá hlavu, pretože po pár minútach získa nádych vlhkej pôdy prepletenej s pižmom. Toto vás dostane! Skúste ochutnať rumy z edície Heroica alebo o čosi drahší rum Epopeya. Najluxusnejším rumom je Diaz de Vivar.

RON INMORTAL (Kolumbia)
Kolumbia nedala rumovému svetu len Dictadora, ale aj Ron Inmortal, ktorý s ním súperí o najlepší rum v krajine. Tak ako je subjektívna krása, aj chuť bude večným konfliktom, a tak sa nikdy nevyrieši, ktorý z nich je ten najlepší! Čo ak sú také oba? Rum Ron Inmortal si roky drží svoju špičkovú kvalitu prémiového produktu. Rum pochádza z kolumbijskej oblasti Barranquilla na severe krajiny, neďaleko karibského pobrežia s tropickou klímou. Po tom, ako sa všetky ingrediencie spoja do božského nápoja, odloží sa na 12 rokov, aby dozrieval v kvalitných sudoch. Tam mu sudičky dajú bohatú arómu, jemnú chuť vanilky, karamelu, broskyne a citrusových plodov. Výsledkom je elegantná chuť, ktorú viete ešte potiahnuť do výšin, ak si k rumu zapálite cigaru Padrón 50th Anniversary z nikaragujských plantáží s chuťou kakaa a mandlí.

RON ANEJO CALAZAN (Venezuela)
Do tretice sa medzi najlepšími rumami Južnej Ameriky objavuje Venezuela, ale svojou históriou a tradíciou výroby rumu sa niet čomu diviť. Za vznikom tohto rumu stojí Rodolfo Esteban Gil, ktorého všetci poznali pod menom Calazan. Práve on sa považuje za pioniera destilácie vo Venezuele. Rumy z dielne Ron Anejo majú svetlú farbu, jemnú vôňu, kde dominuje sušené ovocie, slivky, med či závan dubového dreva z barelov, v ktorých rum dozrieva. V zálohe má niekoľko zlatých medailí a je vysoko cenený medzi odborníkmi. Medzi najlepšie rumy patrí Ron Anejo Calazan Reserva s delikátnou arómou ovocia či vanilky. Rum s názvom „Calazan Special“ má v sebe okrem toho ešte aj závan škorice, korenín či pomarančov. Za zmienku stojí aj „Barrica 120“, kde sa miešajú chute, vône, dubové drevo a luxusný pocit.

RON MEDELLIN (Kolumbia)
Kolumbijský Medellin nedal svetu len Escobara a známe kartely, ale aj výnimočný rum, ktorý sa svojím pôvodom popýši priamo vo svojom názve. Pálenicu založili už v roku 1919, len pred pár rokmi teda oslávil svoju storočnicu. Spočiatku sa rum ešte len hľadal, no v roku 1946 sa David Cadavid Gonima rozhodol vytvoriť pravý, 100% kolumbijský rum. A tak vznikol dnešný Ron Medellin. Vlajkovým produktom je Ron Medellin Gran Reserva 12 Anos a tento 12-ročný rum vás zaujme svojou tmavou farbou, dubovou vôňou s arómou vanilky, korenín, mandlí či ovocia. Príjemne vám zahreje telo a svojou jemnosťou si vás získa. Zaujímavosťou rumu je aj to, že dozrieva v sudoch vo výške okolo 1500 m. n. m. v nižších teplotách, vďaka ktorým sa zo sudov stráca aj menej anjelského podielu. Vynikajúci rum, ktorý musí ochutnať každý fajnšmeker.

Viac článkov na rumovú tému:

Pre rum je kráľ trstinový džús
Tip na drink: Horúci maslovo škoricový rum
Tip na drink: Republican Rum Old Fashioned

Facebook Comments