Kúpeľňa by mala byť čistá, voňavá a usporiadaná. To sú vlastnosti, na ktorých podľa zabehnutých stereotypov záleží viac ženám. Ale sú tu tiež kúpeľne v bytoch chlapov samotárov. A tie môžu tiež vyzerať štýlovo.

Byt chlapa samotára, to nemusí byť miesto konania nekonečných večierkov alebo domov človeka, ktorý rezignoval úplne na všetko. Máme rok 2022 a svoje bývanie si hľadajú jedinci z radu generácie mileniálov. Žiť v byte sám je pre nich niekedy otázkou osobnej voľby. Sú to často ľudia úspešní, obratní, ľudia s vlastným názorom a vkusom. Chcú sa vo svojom byte cítiť dobre. Ich kúpeľňa by teda mala byť tip top, funkčná a štýlová. Čo by teda malo takú kúpeľňu charakterizovať?

Základná téza

Kúpeľňa chlapa samotára by mohla byť zariadená jednoducho a minimalisticky. Nemusí tu byť toľko pozornosti venovanej úložnému priestoru. S prípadnou výnimkou presvedčených metrosexuálov toho chlap z oblasti kozmetiky toľko v kúpeľni nepotrebuje. Z predmetov každodennej potreby stačí mať u umývadla v dosahu ruky zubnú kefku a pastu, deodorant, strojček na holenie, penu a vodu po holení. V sprche je potom stálym rezidentom sprchový gél a šampón. Ostatné kozmetické pomôcky je možné potom schovať – vhod prídu skrinky do kúpeľne.

Chlap samotár môže mať vo svojej kúpeľni vaňu aj sprchu, pretože niekedy je nálada na kúpeľ, niekedy zase na sprchu. Môže tu mať aj bidet, ktorý poskytuje neoceniteľné služby v oblasti intímnej hygieny. Môže, či skôr musí mať tiež veľké zrkadlo (navzdory stereotypov, že tento doplnok chlapi nepotrebujú).

Pri výbere vybavenia tiež musíme pamätať na to, že chlap žijúci v byte sám zďaleka nemusí byť vlk samotár. Do jeho hniezdočka často zavítajú návštevy. A nezriedka sú to ženy. Aj na to kúpeľňa musí byť pripravená. Na každú ženu zapôsobí, keď je kúpeľňa vkusne usporiadaná a nič dôležitého v nej nechýba.

Foto: shutterstock

Farby a tvary

Typicky mužskými farbami sú farby studené a tmavé. Najčastejšie sa v kúpeľniach používajú modrá, sivá, hnedá a čierna. Svetlé farby môžu tiež fungovať, ale väčšina chlapov ich použije tak, aby vytvorili vyváženú harmóniu s tmavšími odtieňmi.

Samozrejme, vždy záleží na osobnosti. Pre atraktívneho, kreatívneho jedinca môžu neutrálne farby v kúpeľni pôsobiť mdlo. Ako už bolo povedané, kúpeľňa je miestom, kde sa relaxuje. Práve tu musí jedinec zvoliť také vizuálne usporiadanie, v ktorom sa cíti dobre. Oranžová alebo červená preto nie sú úplne zapovedané. Ideálne je vybrať dve farby a pri zariaďovaní kúpeľne sa ich držať.

Čo sa týka tvarov, muži preferujú viac ostré línie a pravé uhly, na rozdiel od žien, ktorým sa páčia skôr zaoblené tvary. Stále viac sa v kúpeľniach presadzuje industriálny design, ktorý je z hľadiska farieb a tvarov pre chlapskú kúpeľňu dobrou voľbou.

Materiály

Niektoré materiály majú tú vlastnosť, že dobre zdôrazňujú mužský alebo ženský element. Ak zostaneme u toho mužského, musíme zmieniť kameň, kožu a drevo.

Kameň vytvára dojem sofistikovanosti. Je to prírodný materiál a každý kus je originál. Z kameňa je možné vybrať si prakticky čokoľvek – umývadlo, vaňu aj doplnky. A tiež kamenný obklad stien a podlahy. Hoci kameň na niekoho pôsobí studeno, má nízky tepelný odpor. Kamenná podlaha je preto dobrá pre podlahové kúrenie.

Koža je prepychová. Je to nadčasový materiál, ktorý sa ľahko kombinuje s inými materiálmi a dobre sedí do škandinávskeho, rustikálneho aj industriálneho interiéru. Viac priestoru dostáva v iných miestnostiach, v kúpeľni sa ale môže koža objaviť vo forme doplnkov.

Drevo je materiál, ktorý milujú ženy aj muži. Rozdiel je v jednotlivých dekóroch. Ako typicky mužský dekór je vnímaný mahagón a drevá v podobných odtieňoch farieb. Ak nie je možné v kúpeľni použiť drevo, stále je možné obstarať si doplnky, ktoré dekór dreva imitujú.

Rady na záver

Muži majú radi, keď je priestor dobre organizovaný. Praktické sú držiaky uterákov, háčiky a poličky. Aj keď muž nepotrebuje toľko úložného priestoru, okrem umývadlovej skrinky na svoje nevyhnutné pomôcky potrebuje tiež ešte jednu kúpeľňovú skriňu na uteráky a iné textílie. Majiteľ kúpeľne by nemal zabudnúť ani na ventilátor a kúrenie do kúpeľne. Populárne sú v súčasnej dobe kúpeľňové rebríky.

Foto: shutterstock

Facebook Comments