Chorvátsko je akýmsi privlastneným slovenským morom, ktoré každoročne navštívia zástupy našincov. Väčšinou si nájdu ubytovanie na pevnine a do mora si chodia iba zaplávať alebo ako krátke spestrenie využijú poznávaciu plavbu loďou do okolia. Ale čo tak prežiť letnú dovolenku priamo na jachte?

O inšpiratívny rozhovor sme požiadali Martina Feranca zo spoločnosti yacht & fun, s.r.o., ktorá v Chorvátsku prenajíma plachetnice a katamarány súkromným klientom i firmám. Po rokoch úspešnej kariéry v oblasti korporátnych financií doslova prehodil kormidlo a naplno zakotvil na Jadrane.

Vášeň pre plachtenie ste v sebe objavili v roku 2001. O päť rokov neskôr ste založili svoju prvú charterovú agentúru a kúpili prvú loď. V roku 2017 ste otvorili aj vlastnú charterovú bázu v Marine Baotić v Trogire. Také rozhodnutie neprichádza z hodiny na hodinu. Čo bolo impulzom k tomu, aby ste si povedali „idem do toho naplno!“? Mať raz vlastnú charterovú spoločnosť bolo mojím chlapčenským snom. Pravdupovediac som zo začiatku ani neveril, že by sa mi také niečo mohlo podariť. Ale ako vidíte, podarilo sa. Nepovedal by som, že som pre svoje rozhodnutie potreboval konkrétny impulz, skôr by som to pripísal akémusi dlhodobému procesu a mnohoročnej trpezlivej práci. Ale ak by som to mal umiestniť niekde v čase, tak to rozhodnutie sa zrodilo v rokoch 2005-2006.

Foto: archív Martina Feranca

Čím vám učarovalo práve Jadranské more? Zdá sa, že je doslova vašou srdcovkou. Okrem mora poznáte aj okolie, miestnu kuchyňu a viete poradiť, čo kde vidieť, hovoríte chorvátsky…
Jadran som prvýkrát navštívil v roku 1984, ešte ako dieťa, a môžem povedať, že od prvej chvíle som sa tu skutočne cítil ako doma. Dôvodom sú najmä ľudia a ich mentalita, všetko toto mi je srdcu blízke. Som tu ako medzi svojimi, a že ma tak berú, cítim aj zo strany tunajších ľudí. Chorvátsky Jadran má skutočne unikátnu prírodu a pobrežie, ktorému sa ťažko vyrovná akékoľvek iné miesto v Stredozemí alebo vôbec na svete. Možno viete, možno nie, ale chorvátske pobrežie ponúka 1250 ostrovov, čo je priam raj pre návštevníkov na lodiach. Poskytuje nespočetne veľa krásnych zálivov, zátok a pláží vhodných na zakotvenie a prenocovanie na lodi, len tak pod hviezdami…

Lode kotvíte v Chorvátsku neďaleko mesta Trogir, ktorého historické jadro je na zozname pamiatok UNESCO. Aká bola úvodná spolupráca s miestnymi úradmi? Kládli vám pri podnikaní byrokratické prekážky alebo boli skôr nápomocné?
Ja by som si dovolil úroveň práce miestnych úradov prirovnať k tej, na akú sme zvyknutí u nás na Slovensku. Ak sa trocha posnažíte, tak sa zvyčajne dopracujete k žiadanému výsledku. Ako všade vo svete, aj tu v Chorvátsku pomôže, keď hovoríte miestnym jazykom. To vám zvyčajne pomôže otvoriť dvere a ochota ľudí okolo vás je o to vyššia. Ja osobne považujem Chorvátsko za modernú európsku krajinu, kde je podnikanie aj samotný život na rozvinutej úrovni a rozhodne nesúhlasím s tými, ktorí prechovávajú k Chorvátsku alebo aj iným balkánskym krajinám dešpekt. A som si úplne istý, že Chorvátsko v tomto smere čaká svetlá budúcnosť a kvalita života sa tu bude naďalej zlepšovať.

Aktuálne ponúkate šesť jednotrupových plachetníc, osem katamaránov a jednu luxusnú motorovú jachtu. To je celkom slušná flotila, o ktorú sa treba dôkladne postarať. Koľko kompletne trvá pripraviť loď a posádku pred vyplávaním?
V prvom rade musí byť o lode náležite postarané pred samotným začiatkom sezóny. V období od novembra do marca prebieha na lodiach zimná údržba, v rámci ktorej vykonáme komplexný servis na všetkých lodiach. Počas sezóny máme na prípravu lodí medzi jednotlivými prenájmami skutočne málo času. Klienti svoj turnus končia štandardne v sobotu o 9. hodine ráno, následne máme 4-6 hodín na kompletné prezretie lode, drobné opravy, upratovanie. Potom na loď prichádzajú hostia ďalšieho turnusu. Podľa toho si asi viete predstaviť, aký počas piatkov a sobôt panuje v maríne a na lodiach intenzívny ruch. Ale tak je to fajn a tak to my ľudia od lodí máme radi.

Foto: archív Martina Feranca

Máte klientelu z celého sveta. Koľko dovolenkárov už celkovo využilo vaše služby a koľko percent z nich tvorili Slováci?
Z našej klientely tvoria Slováci len asi 10%. Podstatná časť prichádza naozaj z celého sveta, veľmi často zo západnej Európy, v prázdninových mesiacoch často z USA a Kanady. Na svojich lodiach sme hostili už ľudí z Argentíny, Čile, Austrálie, Nového Zélandu, dokonca aj z Číny. Takže náš biznis je skutočne nadnárodný, nie sme zameraní na žiadnu špecifickú skupinu a snažíme sa vyhovieť hosťom skutočne z celého sveta. A ak by som to mal celé spočítať, tak naše lode navštívilo už okolo 8000 hostí.

Najlepšou vizitkou v podnikaní je, keď sa ľudia vracajú. Sú medzi nimi takí, z ktorých sa časom stali aj dobrí priatelia?
Určite áno a najviac „repeating clients“ vracajúcich sa klientov máme zhodou okolností práve zo Slovenska a z komunity, ktorú máme vytvorenú práve okolo seba. A keďže ja svoju prácu beriem dosť osobne, tak mnohých z mojich slovenských klientov považujem za svojich priateľov a verím, že je to tak aj naopak (smiech). Na margo našich slovenských klientov by som ešte rád dodal, že dostávajú od nás skutočne nadštandardný servis, mnohokrát im pomáhame s prípravou a organizáciou ich itinerárov plavby po dalmatínskych ostrovoch dozeráme na ich spokojnosť počas plavby, aj keď sa práve s nimi na lodi plaviť nemusíme, väčšinu z toho, čo potrebujú, dokážeme organizovať aj na diaľku s telefónom v ruke.

V ponuke máte tri týždňové trasy. Viete náročnejšiemu klientovi poskytnúť aj individuálny itinerár presne na mieru podľa jeho požiadaviek?
Tri týždňové itineráre, ktoré ste mali možnosť prezrieť si na našom webe, sú len príklady z nespočetného množstva možností. A je to presne tak, našim klientom vieme poradiť, respektíve navrhnúť individuálny plán plavby na celý týždeň a k tomu aj organizáciu rezervácií kotvení, bójok, marín, reštaurácií a iné služby.

Foto: archív Martina Feranca

Počas sezóny sa ceny prenájmu lodí u vás pohybujú od 2 500 € do 11 900 € za jeden turnus/týždeň. Čo všetko je v cene zahrnuté?
V tejto cene klient od nás dostáva prenájom lode v turnuse od soboty do soboty. Loď je plne vybavená a uspôsobená pre život posádky počas celého týždňa. V kajutách sú lôžka s prestieraním, potrebné vybavenie je aj v kúpeľniach a zariadenie lodnej kuchyne spĺňa všetky podmienky na prípravu jedál. Hostia si môžu u nás doobjednať služby kapitána lode, hostessy, lodného kuchára či extra výbavu ako paddleboardy, kajaky, šnorchlovacie sady, gennaker, spinaker, silnejší motorový čln a mnohé ďalšie.

Ostatné dva pandemické roky sa nepriaznivo prejavili aj v dovolenkovaní. Ľudia ostávali doma, netušiac čo bude o týždeň. Pritom spoľahlivou karanténou je pobyt na lodi, kde sú všetci izolovaní od pevniny. Ale covid ešte nepovedal svoje posledné slovo a najnovšie sa objavil tieň pochybností z konfliktu na Ukrajine. Aký predbežne očakávate záujem dovolenkárov na rok 2022?
Pravdupovediac, ľudia sú už unavení neustálymi obmedzeniami súvisiacimi s koronavírusom, boli sme toho svedkami počas uplynulých dvoch sezón. Úprimne si myslíme, že dovolenkári si toto leto koronavírusom už pokaziť nenechajú. Z tohto pohľadu strach nemáme. Celej Európe však spôsobuje vrásky na čele konflikt na Ukrajine. Všetko bude závisieť od jeho vývoja. Zatiaľ ale veríme tomu, že to nadchádzajúcu sezónu úplne nezničí a doterajší záujem zo strany našich európskych klientov tomu aj nasvedčuje. Zároveň by som chcel vyjadriť nádej, že sa tento nezmyselný boj podarí čo najskôr ukončiť a Ukrajina, ako aj Európa, sa pokúsia vrátiť do intencií normálneho života.

Foto: archív Martina Feranca

Aké sú vaše ďalšie biznisové ambície? Ste zástancom hesla, že treba expandovať, aby neprišlo k zániku?
Náš plán je vybudovať niečo, čo ja volám „boutique size charter company“, čiže charterovú spoločnosť butikovej veľkosti (smiech). A to je v mojom ponímaní spoločnosť spravujúca flotilu 30 lodí. Podľa môjho názoru je toto tá správna veľkosť flotily, kde je možné zachovať si ešte osobný prístup ku klientele a celkovému riadeniu spoločnosti.  To je náš štýl, v tom sa cítime dobre. Veľké charterové spoločnosti spravujúce rádovo stovky lodí vo svete nie sú naším vzorom. Radšej ostaneme v rozsahu butikovej spoločnosti, kde môžeme veci stále ponímať osobne a bezprostredne.

Hoci Jadran milujete, tak na svete sú určite aj iné zaujímavé destinácie, ktoré stoja za plavbu. Predstavte si, že nie ste limitovaný časom ani peniazmi. Kam by ste sa najradšej plavili?
Na prvom mieste môjho „must see“ listu je východné pobrežie Spojených štátov amerických, respektíve, časť nazývaná New England (Maine, New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut). Nie je to síce žiadna tropická letná exotika, ale o to viac ma to láka a ja verím, že sa mi to v priebehu pár rokov podarí. Okrem toho tak trochu cítim v kostiach, že ma v živote ešte čaká aj preplavba Atlantiku, takže sa mentálne pripravujem aj na tento druh zážitku (smiech).

Kto je Martin Feranec?
− konateľ spoločnosti: yacht & fun, s.r.o.
− vek: 48
− typická osobná vlastnosť: cieľavedomosť a trpezlivosť
− vzdelanie: vysokoškolské, korporátne financie
− jazykové znalosti: angličtina, chorvátčina
− najobľúbenejšie jedlo a nápoj: tomahawk, merlot
− vysnívaná jachta: JK4 Endeavour
− vysnívaná dovolenková destinácia: Twin Lakes, Aljaška, USA
− záľuby: jachting, dejiny
− životné motto: Ži a nechaj žiť.

 

Mohlo by vás zaujať:

Športový krížnik s nádychom luxusu: Predator 65
Jediná krásna princezná, ktorá vás neodmietne: Princess x95
BNOW 50: Pri tej cene sa len pokocháme pohľadom

Facebook Comments