Bývať na dedine a mať alektorofóbiu, tak ste pravdepodobne vďačným objektom posmechu celého okolia. Mať pri okolitých zvieratách práve strach zo sliepok, tak to  si vypočujete pri každej možnej príležitosti.

Väčšinou sa asi vyskytuje u detí, ktoré chcú mať večer v izbe stále zapnuté svetlo. Saskotofóbia  je chorobný strach z tmy. Deti z nej časom vyrastú, ale ak ju dostane nočný strážnik…

Uplynulé vakcinačné obdobie možno obnovilo u niektorých ľudí  belonefóbiu, čo je v zrozumiteľnej reči strach z injekčnej striekačky. Blízkou fóbiou je  napríklad hemofóbia, ktorá predstavuje strach z krvi. Počastovať niekoho „padavkou“ preto nie je celkom na mieste, on za to  nemôže.

Predpísal vám lekár bahenné kúpele a ohŕňate nad nimi nos? Alebo nechcete krátko po daždi vyjsť von? Trochu tu šípime blennofóbiu, ktorá hovorí o strachu z obyčajného blata.

Nachádzate na niekoho oblečení len zipsy, remienky a sťahovanie šnúrky? Tak pravdepodobne nositeľ trpí nepraktickou kúmponofóbiou, znamenajúcu strach z gombíkov.

Z mladých čias vieme, že je to celkom pochopiteľná (dočasná) fóbia. Hlavne ak sa mala v ten deň písať veľká previerka z neobľúbeného predmetu. Didaskaleinofóbiu, teda strachu z chodenia do školy, zažil v nejakej miere asi každý z nás.

Krásne počasie volá na výlet do prírody, a zrazu nepofóbia. V preklade – strach z oblakov. Ľudia z touto fóbiou pri úvodnej zvučke Simpsonovcov asi preventívne zatvárajú oči.

Občas môžete od starých ľudí počuť bizarnú požiadavku, aby im po smrti ešte lekári prepichli srdce. Dôvod? Pri tafofóbií majú strach z pochovania zaživa.

Bláznivé komédie, svadby, oslavy či firemné párty. A pár ľudí ich napriek tomu radšej ignoruje? Netreba im nič vyčítať, možno len trpia cherofóbiou, ktorá hovorí o strachu zo zábavy.

Vyvoláva vo vás pohľad na elektrická zásuvku divnú náladu? Alebo sa nedokážete pozerať na nabúrané auto? Čo tak si spomenúť na trypofóbiu, ktorá je strachov z malých dier blízko pri sebe a z nepravidelných tvarov.

Ak trpíte cyberfóbiou alebo jej príbuznou telefonofóbiou, tak pravdepodobne tento článok nečítate. Tá prvá označuje strach z počítačov a pracovania s nimi, a tú druhú si viete logicky odvodiť aj sami.


Mohlo by vás zaujať:

Nepríjemné fóbie, ktoré by ste nechceli nikdy mať
Neuveriteľné fóbie, ktoré radšej nezažiť na vlastnej koži

Facebook Comments