V preklade Jaskyňa Modrého jazera (Gruta do Lago Azul) bola objavená v roku 1924 pri meste Bonito v brazílskom štáte Mato Grosso do Sul. Spolu s vedľajšou jaskyňou Gruta de Nossa Senhora Aparecida sú turistickým aj vedeckým lákadlom.

V Gruta do Lago Azul boli nájdené fosílie veľkých cicavcov z čias pleistocénu, ktorého obdobie trvalo od 1,8 milióna do cca 12 000 rokov p.n.l. Našli sa tu kosti obrovských leňochodov, pásavcov či šabľozubých tigrov. Hlavná hala jaskyne sa zvažuje k podzemnému jazeru s dĺžkou viac ako 50 metrov. Kruhový vchod s priemerom asi 40 metrov osvetľuje jazero slnečným žiarením. Medzi septembrom a februárom tu má voda intenzívnu modrú farbu, podľa ktorej je jazero pomenované. Jeho hĺbka sa odhaduje na 87 metrov.

Vedľajšia jaskyňa Gruta de Nossa Senhora Aparecida vodu nemá a dostáva len slabý prístup prirodzeného svetla. Zaberá veľkú halu so šikmou podlahou, kde v najširšom mieste má sto metrov. Tu ale namiesto podzemného jazera vidieť stalagmity a stalaktity. Teda čisto teoreticky, lebo táto časť je pre verejnosť neprístupná.

Prírodnú pamiatku je možné navštíviť len s oficiálnym miestnym sprievodcom, aby neprišlo k poškodeniu vápencovej jaskyne. Trvanie prehliadky je asi hodina. Deti do 6 rokov nemajú povolený vstup. Vstupné pre dospelého je v prepočte cca 18 € (zľavnené) a 26 € (plné).  Od roku 1978 je celé miesto zapísané na zoznam Národného inštitútu historického a umeleckého dedičstva (IPHAN).

Mohlo by vás zaujať:

Kde by ste hľadali najdlhšiu známu jaskyňu na svete?
Salina Turda: Jeden zo skrytých drahokamov sveta
„Brána do pekla“ horí už 50 rokov!

Facebook Comments