Priestranný automobil, ktorý mal celosvetovú premiéru 19.4.2022,  funguje ako salónik na kolesách a mobilná kancelária, ktorá slúži ako tretí obytný priestor počas času stráveného v premávke. Na tento účel spája pohodlie súkromia s radom špičkových technológií na palube.

Foto: Audi AG

Jeho veľké rozmery ho zaraďujú do vyšších vrstiev automobilového sveta, no koncept radikálne porušuje zaužívané konvencie. Je to preto, že bol systematicky navrhnutý okolo pasažierov, zvnútra von. Interiér tu nepodlieha zaužívanej zásade natlačiť čo najviac sedadiel, odkladacích priestorov a funkčných prvkov do priestoru limitovaného fyzikou jazdy. Namiesto toho uprednostňuje potrebu cestujúcich na dostatok priestoru. Posádka má k dispozícii širokú škálu služieb súvisiacich s aktuálnou cestou. Vozidlo sa stará aj o každodenné úlohy, ktoré presahujú samotnú jazdu – ako napríklad rezervovanie večere alebo online nakupovanie z auta. Autonómny Audi urbansphere concept navyše vyzdvihne svojich pasažierov doma a samostatne sa postará o nájdenie parkovacieho miesta a nabitie batérie.

Foto: Audi AG

Koncept vozidlo má jeden elektromotor na prednej aj zadnej náprave, ktorý pomocou elektronickej koordinácie implementuje podľa potreby stály pohon všetkých kolies a vyvažuje ich požiadavkami na hospodárnosť a dojazd. Jednou z inovatívnych funkcií je, že motor na prednej náprave je možné podľa potreby deaktivovať, aby sa znížila spotreba energie.

Foto: Audi AG

Audi Urbansphere Concept
Rozmery: dĺžka 5,51 m, šírka 2,01 m, výška 1,78 m
Pohon: dva elektromotory s celkovým výkonom 295 kW
Systémový krútiaci moment: 690 Nm
Rázvor: 3,40 m
Batéria: 120 kWh (nabitie z 5 na 80 percent za menej ako 25 minút)
Technológia nabíjania: 800 V
Dojazd: cca 750 km podľa štandardu WLTP
Kolesá: 24 palcové

Mohlo by vás zaujať:

Rally Dakar má dokonale otestovať špeciál Audi RS Q e-tron
Drifter Ken Block má nový prototyp na Gymkhanu

Facebook Comments