Po takmer 50-ročnom účinkovaní kapely, pod úspešným vedením Boba Catleyho a Tonyho Clarkina, vás ich novinka The Monster Roars presvedčí, že ide o kapelu, ktorá je na vrchole svojich síl.

Nový album britskej kapely Magnum s názvom The Monster Roars možno považovať za výraz vďaky za poslucháčsku vernosť. Aj keď jeho obal a názov odkazujú na metalový, ostro nabrúsený charakter, dvanásť skladieb je oblečených skôr do hardrockových šiat so silnými melódiami prešitými vibráciami progresívneho rocku vrátane takmer sedemminútového eposu Your Blood Is Violence. Aj tentokrát sa nahrávka opiera o osvedčenú spoluprácu hlasu Boba Catleyho a gitaristu Tonyho Clarkina.

The Monster Roars
Úvodná skladba s rovnomenným názvom albumu The Monster Roars svojím začiatkom vábi poslucháča Bentonovým klavírom, Clarkinovou gitarou a Catleyho spevom do falošného pocitu bezpečia, až kým nastúpi sila ďalších členov kapely – Leeho Morrisa (bicie) a nováčika Dennisa Warda (basgitara). Toto je klasický Magnum, ako ho poznáme. Súčasný Magnum sa ukáže v nasledujúcej vecičke Remember. All You Believe In je nádherná skladba, ktorej dominuje klavír podčiarknutý parádnymi gitarovými riffmi. Tempo zvoľňuje pomalšia skladba I Won’t Let You Down so sláčikovými sekciami, ktorá má miestami country nádych pripomínajúci Meat Loaf. Nasleduje The Present Not The Past, z ktorej na poslucháča dýchne atmosféra osemdesiatych rokov. Ani tu nechýba gitara, vzletné klávesy a Catleyho silný hlas. A hoci sa skladba zo začiatku javí ako balada, rozvinie sa do strhujúceho refrénu. Aj song No Steppin‘ Stones je odklonom od „starého“ Magnumu. Má epický nádych a približuje sa nálade 70. rokov, ktorú podčiarkujú dychové nástroje, znejúce počas intra a refrénu.

Druhú polovicu albumu otvára vecička The Freedom Word, ktorú právom označím za jeden z vrcholov albumu – hudobných i speváckych. Skladba Your Blood Is Violence je plná emócií. Hromový a nahnevaný text „Vaša krv je násilie“ znie za sprievodu chytľavých gitarových fráz. Silnú emocionálnu atmosféru si zachováva aj Walk The Silent Hours s premyslene pomalým tempom, aby mohli prísť na rad tri rockové pecky, ktoré album uzavrú.

Prvou z nich je The Day After The Night Before, ktorá nepochybne rozoskáče davy a zožne svoj najväčší úspech na koncertoch. Ďalšou je skladba Come Holy Men, ktorá je prehliadkou gitarových zvukov miešajúcich sa s moderne znejúcim syntetickým riffom, jednoznačne potvrdzuje, že kapela Magnum je v tej najlepšej forme. Album uzatvára Can’t Buy Yourself A Heaven, poloakustická skladba s nádychom stredovekých minstrelov. Clarkin ich vezme doslova útokom a zakončí skladbu nezabudnuteľným sólom.

Máloktorý interpret oslávi svoje 50-ročné pôsobenie na hudobnej scéne takouto dobrou nahrávkou ako hardrocková kapela Magnum. Ich melodické rockové eposy nemajú obdobu a priťahujú mnohých fanúšikov rocku naprieč niekoľkým generáciám. Celkovo vzaté, ide o ďalší silný album veteránov, ktorí v rámci koncertnej šnúry zavítajú v máji aj do Prahy.

Diskografia
1 THE VISITATION: Steamhammer, 2011
2 ON THE 13TH DAY: Steamhammer, 2012
3 ESCAPE FROM THE SHADOW GARDEN: Steamhammer, 2014
4 SACRED BLOOD „DIVINE“ LIES: Steamhammer, 2016
5 LOST ON THE ROAD TO ETERNITY: Steamhammer, 2018
6 THE SERPENT RINGS: Steamhammer, 2020

Stojí za vypočutie:

Aprílové novinky do tanca aj k ležérnemu posluchu
Nádielka nových tónov pre všetky uši
Už sa nesie čerstvá hudobná nádielka

Facebook Comments