IDS BK
Cestou po testovacie autá používame verejnú dopravu a tu oceňujeme šikovnú aplikáciu Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja. Ponúka nielen možnosti online nákupu cestovných lístkov na MHD a prímestskú dopravu, vrátane vlakov za zvýhodnené ceny (zobrazuje aj odpočítavanie cestovného času), ale aj mapy, plánovanie ciest a rôzne užitočné informácie. Zaujímavosť: cez aplikáciu si môžete kúpiť lístok na vlak až do Trnavy. (hodnotenie: 4,6)

BLINKEE
Keď je krajšie počasie a komplikovanejšia cesta, padne vhod požičať si elektrický skúter. O Blinkee sme už podrobne písali v čísle AMŠ 08-09/2020, takže len pripomenieme, že ide o aplikáciu, cez ktorú sa dajú vyhľadať a rezervovať elektrické skútre. Platba prebieha buď odpočítavaním kreditu v aplikácii, alebo priamo z vášho účtu. Jazda na elektroskútri je veľmi výhodná. Prvú minútu máte zadarmo, za každú ďalšiu už platíte iba 18 centov so základným paušálom. S lepšími paušálmi sú ceny za minútu lepšie. Nevýhoda? V prípade Bratislavy je to pokrytie. Celé Zlaté Piesky aj značná časť Rače sú mimo dovoleného územia, rovnako ako Podunajské Biskupice a Lamač. Aplikácia je však jednoduchá, kompaktná a funguje vynikajúco. A ďalšie mestské časti sa majú priebežne pridávať. (hodnotenie: 4,2)

UPAY – PARKOVACÍ LÍSTOK
Neskutočne jednoduchá aplikácia, ktorá komplexne pokrýva mestské parkovanie v rámci celej SR. Stačí zaparkovať, kúpiť si v aplikácii parkovací lístok a tá už odošle SMS v potrebnom tvare na potrebné číslo a vy sa už nemusíte báť o to, že si nájdete auto s papučou. Vašu polohu pozná vďaka GPS. Netreba zadávať žiadne platobné údaje, vaše vyúčtovanie sa objaví vo faktúre za váš telefón. Odporúčame aj napriek nízkemu hodnoteniu v obchode Google Play. (hodnotenie: 2,7)

HELP ON MOTORWAY
Aplikácia Národnej diaľničnej spoločnosti ponúka okamžite po otvorení veľké tlačidlo, ktoré k vám privolá Diaľničnú patrolu. To je skvelé, ak dostanete defekt, dôjde vám palivo alebo skrátka zostanete stáť niekde na diaľnici. Apka však ponúka aj ďalšie užitočné funkcie – napríklad, dopravné informácie, live kamery, zoznam odpočívadiel, turistické informácie, kontakty a ďalšie. (hodnotenie: 3,6)

SPOTIFY
Bez hudby ani na krok! Spotify a iné hudobné aplikácie sú dnes v kurze. Niet divu, keď mnohé rádiá dokola omieľajú ten istý playlist tridsiatich pesničiek. Ak vám chýba hovorené slovo, určite odporúčame podcasty. Dopravné zápchy s nimi nadobudnú úplne iný rozmer a niekedy ani nebudete chcieť, aby sa skončili. Výhoda je, že si môžete vybrať, kedy čo chcete počúvať, vyrábať si vlastné zoznamy skladieb a máte možnosť si pesničky a podcasty aj stiahnuť do telefónu vopred, aby ste na ceste nemíňali dáta. Existuje aj nespoplatnená verzia, ktorá však umožňuje vyberať iba playlisty, nie konkrétne skladby, pričom preskočiť ich môžete iba 6 za hodinu. (hodnotenie: 4,5)

WAZE
Skvelá, užitočná aplikácia, ktorá vás prevedie aj uličkami, o ktorých ste nevedeli, len aby ste obišli dopravnú zápchu. Zároveň informuje o nehodách, policajných hliadkach a hoc aj o výtlkoch. To všetko vďaka komunite používateľov, ktorí ju majú zapnutú a zadávajú do nej tieto informácie. (hodnotenie: 4,4)

FUELIO
Mimoriadne komplexná, ale užívateľsky jednoduchá aplikácia na sledovanie výdavkov spojených s vaším autom. Zadávate do nej stav tachometra, natankované palivo a cenu a aplikácia vám postupom času vytvára kompletný prehľad o priemernej spotrebe, nákladoch na kilometer a podobne. Obsahuje mapu s cenami pohonných hmôt, odporúča najlacnejšie čerpacie stanice podľa typu paliva, ktoré používate, umožňuje vám k tankovaniu priradiť fotku… Najnovšie môžete do aplikácie zadávať aj servisné úkony spolu s fotodokumentáciou, cenami a poznámkami. Pre auto tak vytvárate niečo ako životopis. (hodnotenie: 4,6)

TORQUE PRO
Pomocou Bluetooth alebo W-Fi OBD II adaptéra vám umožňuje prepojiť sa s riadiacou jednotkou vášho vozidla a čítať základné chybové kódy alebo sledovať prevádzkové údaje motora, ako sú teplota nasávaného vzduchu, pomer vzduchu a paliva, predzápal, činnosť variabilného časovania a ventilov, teplotu prevádzkových kvapalín a mnoho ďalšieho v závislosti od toho, čo všetko vaše auto podporuje. Aplikácia je schopná merať aj dynamické parametre: zrýchlenie z 0 – 100 km/h, čas na štvrť míle, brzdnú dráhu a podobne. Mnohé autá na prístrojoch nezobrazujú teplotu oleja, aj keď majú potrebný snímač. Ak jazdíte na okruhu a chcete poznať tento údaj, táto aplikácia sa vám zíde. (hodnotenie: 3,7)

RACE CHRONO PRO
Aplikácia pre okruhových nadšencov. Obsahuje databázu stoviek okruhov aj s presnými sektormi, vrátane Slovakia ringu. V základe ponúka presné meranie časov na okruhu a aj telemetriu. Vyskladá vám ideálne kolo, ukáže minimálnu a maximálnu rýchlosť v zákrutách, umožní vám porovnávať jednotlivé kolá na grafoch alebo na mape. Dá sa však donekonečna rozširovať. Vaša jazda sa dá prepojiť s videom, presnejším externým GPS, ale aj s OBD protokolom vášho auta, takže k jazde môžete mať pripojený aj rýchlomer, otáčkomer, uhol natočenia volantu, polohu plynového pedála… Skrátka čokoľvek, čo vaše auto dokáže poskytnúť. (hodnotenie: 4,5)

Aplikácie výrobcov automobilov: Tu budeme všeobecní, pretože čoraz viac automobiliek už ponúka vlastné aplikácie, ktoré sprístupňujú rozšírenú funkcionalitu ich áut. Napríklad, informácie o stave a polohe vozidla, možnosť ovládať svetlá, okná, infotainment… Najviac sa tieto aplikácie oplatia, ak máte elektromobil alebo plyg-in hybrid. Vtedy môžete na diaľku kontrolovať stav nabitia batérie a využívať možnosť predklimatizovania auta pred odchodom.

Mohlo by vás zaujať:

Aplikácie pre dovolenkárov doma i v zahraničí
Tri skvelé aplikácie na výlety po Slovensku
Šikovné aplikácie na ochranu, testovanie a údržbu vášho smartfónu

Facebook Comments