Na kopci uprostred ornej pôdy rozmermi cca 60×50 metrov sa aktuálne nachádza asi 100 000 krížov rôznych veľkostí. Je ťažké si predstaviť toľko krížov na jednom mieste. Všetky sú ale   pripomienkou osobných alebo verejných nešťastí. Napríklad jeden bol položený po stroskotaní trajektu Estonia (pri plavbe z Tallinnu do Štokholmu sa potopil v noci 28.9.1994, pričom o život prišlo 852 ľudí).

Foto: pixabay.com / ivosilvestro

V minulosti blízko Hory krížov stál podľa archeologických nálezov už v14. storočí hrad livonských rytierov. Prvé kríže tu boli vztýčené začiatkom 19. storočia na pamiatku obetí poľských ľudových povstaní z rokov 1831 a 1863. Začiatkom 20. storočia tu stálo asi sto krížov a ich počet rýchlo narastal. V časoch, keď bola Litva súčasťou ZSSR sa vládnuci režim niekoľkokrát pokúšal buldozérmi zrušiť náboženské symboly, ale miestni občania miesto rýchlo obnovili. Po politických zmenách v Moskve (1985) už ostala Hora krížov mimo záujmu sovietskych úradov.

Foto: pixabay.com / ivosilvestro

V roku 1993 miesto navštívil aj pápež  Ján Pavol II. ktorý tu zanechal drevenú sochu Krista. Od roku 1997 tu cirkev obnovila pobožnosti – konajú sa každý rok predposlednú júlovú nedeľu.  Miesto je dlhoročným obľúbeným kresťanským pútnickým miestom. Návštevníci z celého sveta sem prinášajú stále nové kríže, vyrobené väčšinou dreva ale aj plastu či kovu. Pahorok je aj symbolom odporu Litovčanov voči bývalému okupačnému sovietskemu režimu.

V Litve ešte na zaujímavých miestach ostaneme:

Vilnius: Ideálne víkendové mesto v tieni velikánov
Hrady a zámky Európy: Trakai

Facebook Comments