Fajčiari by sa nad nasledujúcou štúdiou z Holandska mali dobre zamyslieť. Jej závery uverejnil aj odborný web escardio.org.

Kardiológia pracovali na vzorke 989 pacientov s priemerným vekom 60 rokov (23 percent tvorili ženy), ktorí stále fajčili najmenej šesť mesiacov po infarkte alebo po operácii bypassu. Všetci boli vo všeobecnosti dobre liečení štandardnými preventívnymi liekmi (antiagreganciá*, statíny** a lieky na zníženie krvného tlaku). Dobrou motiváciou sa odloženie cigariet by mohol byť fakt, že pomocou atematických modelov vypočítali, o aký čas sa im predĺži vek – takmer päť rokov.

„Výhody odvykania od fajčenia sú ešte väčšie, ako sme si uvedomovali,“ povedala autorka štúdie Dr. Tinka Van Trierová z Amsterdam University Medical Centre, „Naša štúdia ukazuje, že zbavenie sa tohto zlozvyku sa zdá byť rovnako účinné ako užívanie troch liekov na prevenciu infarktu a mŕtvice u ľudí s predchádzajúcim srdcovým infarktom alebo postupom na otvorenie zablokovaných tepien. Pacienti by mohli získať takmer päť rokov zdravého života.“ Len pripomíname, že tabakový dym obsahuje približne  sedem tisíc chemických látok, z ktorých sú mnohé sú  rakovinotvorné a poškodzujú naše srdce a cievy. A fajčiari za to ešte aj nepochopiteľne dobrovoľne platia.

Pozn:
*Antiagreganciá sú lieky, ktoré zabraňujú zhlukovaniu krvných doštičiek (trymbocytov) a tým vzniku primárneho doštičkovéh trombu. Patria do skupiny liekov na zníženie zrážanlivosti krvi.
**Statíny získali pozíciu základných a najefektívnejších liekov na zníženie hladín sérového cholesterolu a kardiovaskulárnych príhod.
(zdro:j wikipédia, solen.sk)

Prestať fajčiť, a získať tak päť rokov života je dostatočný argument. Foto: pixabay.com

Mohlo by vás zaujať:

Fajčenie neničí iba pľúca, je nebezpečné aj pre …
Chcete byť raz otcom? Vašej plodnosti rozhodne neprospeje …
Aký je vzťah osamelosti a fajčenia? Horší ako si myslíte

Facebook Comments