Podľa legendy sídlo vďačí za svoju existenciu urážke, ktorú v mladosti dostal miestny gróf Friedrich Georg Magnus von Berg. Keď sa pokúšal oženiť sa s mladou anglickou dámou, jej otec namietal proti tomu, aby dal svoju dcéru „nejakému ruskému divochovi“. Ako nakoniec skončil príbeh mladej dvojice, už legenda neuvádza.

História zámku  siaha do roku 1522, kedy bol súčasťou majetku biskupa z Tartu. Súčasná budova bola postavená v rokoch 1879-1883 a navrhol ju architekt Otto Pius Hippius. Je postavená z červených tehál v neogotickom štýle s vplyvmi tudorovskej architektúry, a je považovaná za jednu z najpôsobivejších príkladov gotiky v pobaltských štátoch. Dodnes sa zachovalo niekoľko pôvodných detailov interiéru. Zámok bol na svoju dobu nezvyčajne moderný, v roku 1896 vybavený ústredným kúrením, telefónom a v roku 1907 elektrickým svetlom.

Foto: reprofoto YouTube / Talvepealinn Otepää

Info pre turistov: V Estónsku sa nachádza množstvo hradov a zámkov. Mnohé z týchto krásnych statkov bývali  domovom bohatých zemepánov. Teraz slúžia ako galérie, múzeá, luxusné hotely a reštaurácie. Gróf zo Sangaste výrazne predbehol svoju dobu – bol to šľachtiteľ a vynálezca. Na Sangaste je prístupné múzeum jeho aktivít. Cestu sem si naplánujte v období jún až august (od 10:00 – 18:00 hod). Vstup v iných dátumoch je len na objednávku. Súčasťou sídla je okrem zámku aj kruhová maštaľ, mliekareň, sýpka a vodárenská veža. K zvláštnym zámku patrí gotické foyer, slávnostné plesové sály na prvom poschodí a lovecká miestnosť v anglickom štýle.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Penafiel
Hrady a zámky Európy: Blatnopotocký hrad
Hrady a zámky Európy: Dosiaľ nikdy nezničený Meersburg

Facebook Comments