Celkový dojem zo šperku tak veľa závisí na výbruse hlavného kameňa. Vytvorili sme preto sprievodcu, s ktorým sa v jednotlivých výbrusoch zásnubných prsteňov ľahko vyznáte.

Nesmrteľná klasika

Okrúhly výbrus
Najpopulárnejšou voľbou sú zásnubné prstene s briliantom, teda diamantom v guľatom výbruse. A briliantový okrúhly výbrus rozhodne pristane aj ďalším drahokamom. Je so svojimi 58 fazetami (plôškami) navrhnutý tak, aby čo najviac odrážal svetlo, preto sa blyští najviac zo všetkých výbrusov.

Podlhovasté tvary, ktoré opticky predĺžia prsty

Oválny výbrus

Oválny výbrus je v podstate predĺžená varianta toho okrúhleho. Počet faziet býva totožný a je ideálnou voľbou ako výbrus drahokamu na zásnubný prsteň pre tie ženy, ktoré chcú mať náskok pred trendmi a držať sa niečoho klasickejšieho.

Markíza

Doslova kráľovsky vyzerá markíza. Ide o výbrus úzkeho, pretiahnutého tvaru, ktorý je zakončený na oboch stranách do špičky. Vďaka tomu, že má najväčšiu povrchovú plochu zo všetkých výbrusov vyzerá kameň väčší. Vie tiež krásne zoštíhliť prst.

Keď hľadáte vintage look

Emerald

Tento obdĺžnikový výbrus bol pôvodne navrhnutý pre smaragdy, ale hojne sa využíva aj u ďalších kameňov. Niekedy sa o ňom hovorí, že vytvára efekt podobný zrkadlovej sieni – môže za to stupňovité skosenie strán. Zásadná je u neho čistota a bezchybná farba kameňa, pretože by v ňom vynikla akákoľvek nedokonalosť.

Kvapka čiže slza

Kúzlo starých čias prináša výbrus kvapky (anglicky značený ako pear), ktorý sa používa už od 15. storočia. V ateliéri KLENOTA dodávajú, že vďaka tomuto výbrusu kameň vyzerá opticky väčší. Ako menej obvyklý výbrus sa hodí pre ženy, ktoré si vždy radi hľadajú svoju vlastnú cestu.

Cushion

Cushion je štvorcový alebo obdĺžnikový výbrus so zaoblenými rohmi, pripomína tak vankúšik a odtiaľ sa vzalo jeho pomenovanie. Ide o jemný, ženský dizajn, ktorý sa skvele hodí pre osadenie typu halo.

Pre milovníčky módy

Ascher

Vzácnejší stupňovitý výbrus Ascher je štvorcovou variáciou na emerald. Uspokojí dámy, ktoré hľadajú symetrické tvary a sofistikovaný vzhľad. A rovnako ako Emerald vyžaduje vysokú kvalitu kameňa.

Trillion

Zásnubný prsteň z bieleho zlata s diamantom trojuholníkového tvaru – práve to je voľba alternatívnych budúcich neviest, ktoré chcú unikátny kúsok, ktorý sa nepodobá žiadnemu inému.

Keď jej srdce bije pre romantiku

Princess

Ktorá žena by nechcela byť princeznou, že? Štvorcový tvar so špicatými rohmi zaisťuje zásnubným prsteňom s princess výbrusom kameňa rozprávkový, ale napriek tomu moderný vzhľad.

Srdce

Zásnubný prsteň s drahokamom v tvare srdca je veľmi výrazný a nie každá si naň trúfne. Ženy, ktoré ho nosia, zvyčajne rady vyčnievajú z davu – príkladom je speváčka Lady Gaga.

Tip na záver: pri špicatých výbrusoch dajte pozor na vhodný spôsob osadenia, pretože u nich hrozí, že dôjde k odštiepeniu špičky. Ideálne sú preto krapne do tvaru V alebo osadenie typu bezel.

Facebook Comments