Model Efijy vzdáva hold Holdenu FJ z roku 1953. Zadokolka postavená na podvozku zo Chevroletu Corvette je reznutá štýlom hot rodu, ktorý dostal hliníkovú karosériu a tmavo fialový lak označovaný ako Soprano Purple. Zákazkové kupé jazdí na systéme vzduchového odpruženia, kde auto pri zastavení zníži. Atmosféru neo-retro interiéru tvorí hliník, plasty, javorové drevo, koža a LED diódy. Vozidlo je vybavené zvukovým zosilňovačom s výkonom 2000 W, subwooferom 1000 W RMS a šiestimi reproduktormi s výkonom 100 alebo 200 W.

Hlavný dizajnér automobily a vedúci projektu Efijy Richard Ferlazzo, ktorý už v roku 1989 načrtol prvé návrhy modelu je dlhoročným fanúšikom zákazkových áut, povedal, že auto existuje čisto pre automobilovú zábavu. „Ľudia sa vždy usmievajú, keď to vidia prvýkrát. Holden Efijy je naša pocta pre talentovaných dizajnérov, ktorí sa v povojnových 40. a 50. rokoch 20. storočia uvoľnili s fantastickým okázalým štýlom,“ povedal Ferlazzo. Efijy bol jeho dlhodobým snom, pri ktorom spojil takmer dvadsať dodávateľov, aby zdôraznil najnovšie mechanické, elektronické a materiálne produkty.

Foto: holden.com.au

Inšpiratívny model získal množstvo ocenení, vrátane „Koncept auta roka 2007“ zo Spojených štátov. Od roku 2008 je vystavený v Národnom motoristickom múzeu v Birdwood neďaleko austrálskeho mesta Adelaide.

Holden Efijy
Rozmery: dĺžka 5160 mm, šírka 1999 mm
Pohon: GM 6.0 L preplňovaný LS2 V8 s výkonom 480 kW (644 k)
Prevodovka: 4 stupňová automatická
Krútiaci moment: 775 Nm pri 4200 ot./min.
Max. rýchlosť: obmedzená na 250 km/h
Rázvor: 2 946 mm
Cena konceptu: 1 milión dolárov

Foto: holden.com.au

Mohli by vás zaujať na nasledujúce káry:

Krásne retro: Holden Torana GTR-X Concept
Vlhký sen každého fanúšika retro kár

Facebook Comments