Vtedy je potrebné sledovať príznaky, a kedy sa objavujú. Hlavne, ak ste predtým vôbec nepili žiadnu ohnivú vodu. Aké sú najčastejšie príčiny?

Dehydratácia: V takom stave naše telo nefunguje správne.

Užívanie liekov: Pocit opitosti sa môže dostaviť ako vedľajší účinok užívaných liekov. Odpoveď nájdete v príbalovom letáku konkrétneho lieku, alebo po konzultácii s ošetrujúcim lekárom či lekárnikom.

Ochorenie: Malátnosť, rozostrenie zraku, zvýšená teplota, sucho v ústach.

Nízka hladina cukru v krvi: Cukrovkári tento stav dobre poznajú, ale nie je vylúčený ani u zdravých osôb. Ľudia vtedy pociťujú závraty, chvenie a únavu.

Infekcia vnútorného ucha: Infekcia môže ovplyvniť našu telesnú rovnováhu a navnadiť stav opitosti bez príčiny. Najčastejšie sa objavuje po návšteve verejného bazénu.

V ojedinelých prípadoch sa môže objaviť aj tzv. autopivovarský syndróm (Auto-brewery syndrome, ABS) tiež známy ako syndróm črevnej fermentácie – čo je zriedkavé ochorenie, pri ktorom sa v tráviacom systéme v dôsledku fermentácie vytvára opojné množstvo etanolu.  Najčastejšie sa to vyskytuje u ľudí s cukrovkou, ale môže sa vyskytnúť u každého jedinca. Príznaky tohto stavu môžu zahŕňajú pocit opitosti a kocoviny po  spánku a/alebo „kvasinkový“ zápach dychu. Ak si myslíte, že by ste mohli mať práve tento stav, je dôležité navštíviť lekára, aby vás mohol správne diagnostikovať a liečiť.


Ako sa takému stavu „opitosti“ brániť?

Určite je vhodné  dodržiavať denný pitný režim, najlepšie s čistou vodou. Veľa ľudí totiž v návale povinností jednoducho zabúda počas dňa piť. Káva sa do pitného režimu nepočíta, a dokonca odvodňuje. Požívanie alkoholu je v takom stave vyslovene tabu. Po pití je dôležitý aj pravidelný príjem stravy, ktorý udržiava stabilnú hladinu cukru v krvi. Pri pocitoch závratov  a točení sa hlavy je dobré sa skúsiť prespať. Pri únave nie je ľudské telo schopné správne fungovať. Dostatok odpočinku má priaznivý vplyv na náš telesný aj mentálny stav. Ak vyššie uvedené opatrenia nezaberú a pocit „neoprávnenej„ opitosti pretrváva, je čas vyhľadať odbornú lekársku pomoc.


Mohlo by vás zaujať:

Ktorý národ sa najčastejšie opíja? Sú to Slováci?
Proti únave zabojujte Béčkom
Spávate v noci správne?

Facebook Comments