Elegantný, exotický a aerodynamický elektromobil prináša nový odvážny rozmer do portfólia výkonných áut  Lotusu a zároveň je držiteľom prvenstiev – prvý päťdverový sériový automobil, prvý model mimo segmentov športových áut, prvý lifestylový elektromobil. Má kultovú DNA športových áut, ktorá sa vyvinula pre ďalšiu generáciu.

Dizajn modelu viedol Ben Payne, ktorého tím vytvoril auto s dlhým rázvorom a veľmi krátkymi prevismi vpredu aj vzadu. Kreatívna sloboda pochádza z absencie benzínového motora pod kapotou, zatiaľ čo krátka kapota odráža štýlové prvky ikonického usporiadania Lotusu s motorom v strede. Celkovo má auto vizuálnu ľahkosť, ktorá vytvára skôr dojem športového auta s vysokou jazdou než SUV. Dizajnérsky étos „carved by air“, ktorý inšpiroval Evija a Emiru, je okamžite zrejmý.

Foto: lotuscars.com

V štvormiestnom modeli je premiérovo na svete nasadený systém LiDAR a pokročilé možnosti autonómneho riadenia z neho robia technicky najpokročilejší Lotus. SUV je postavené na architektúre 800 V, ktorá poskytuje výnimočný dojazd a možnosti nabíjania, čo znamená menej času pri napájaní a viac času jazdy. Podľa výrobcu tak za 20 minút nabíjania získate dojazd 400 km. Všetky vonkajšie spätné zrkadlá sú nahradené elektrickým displejom (ERMD), v ktorom sú umiestnené tri rôzne. Eletre je založený na architektúre Lotus Premium pre budúce elektrické modely spoločnosti v segmente C a E.

Foto: lotuscars.com

Kokpit zameraný na vodiča a vysoká stredová konzola sú tiež inšpirované modelmi Emira a Evija, čo vytvára príjemný pocit. Vrstvenie materiálov a textúr vytvára prémiový pocit, umocnený trojuholníkovým motívom. V kabíne je množstvo praktických odkladacích priestorov. Stredová konzola obsahuje odkladaciu priehradku s bezdrôtovým nabíjaním pre mobilné telefóny, ako aj dva držiaky nápojov rôznych veľkostí (napr. litrovú fľašu). Interiér využíva odolné umelé mikrovlákna a pokročilú tkaninu z vlnenej zmesi na sedadlách. Je o 50 % ľahšia ako tradičná koža, čo umožňuje ďalšiu úsporu hmotnosti. Zážitok z infotainmentu udáva nové štandardy v automobilovom svete s priekopníckym a inovatívnym využitím inteligentných technológií. Ide o spoluprácu medzi dizajnérskym tímom vo Warwickshire a tímom Lotus v Číne, ktorí majú obrovské skúsenosti v oblasti používateľského rozhrania (UI) a používateľského prostredia (UX).

Foto: lotuscars.com

Lotus Eletre (kódové označenie Type 132)
Rozmery: dĺžka 5103 mm, šírka 2135 mm, výška 1 630 mm
Pohon:  dva elektromotory s výkonom 600 hp (441 kW)
Batéria s kapacitou: 100 kWh – lítium-iónová
Dojazd: 600 km (WLTP)
Maximálna rýchlosť: 260 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h.: 2,95 sekundy
Brzdy: keramické kompozitné
Rázvor: 3 019 mm
Kolesá: 23 palcové
Objem batožinového priestoru: 470 litrov
Dostupnosť: 2023
Cena: zatiaľ nezverejnená

Mohlo by vás zaujať:

Radosť so slzami v očiach: Lotus Emira
Lotus E-R9 Concept: Elektrický šampión na okruhy budúcnosti

Facebook Comments