Ukážkovým príkladom je Nakagin Capsule Tower, obytno – administratívna budova  navrhnutá architektom Kishom Kurokawom. Kapsulová stavba je jednou z hlavných predstaviteliek japonskej architektúry 70. rokov minulého storočia.

Foto: unsplash.com / Denys Nevozhai

Trinásť poschodovú budovu dali do užívania už v roku 1972 ako pokus držať krok so zbesilým tempom rozvoja japonských miest. Budova s výškou 54 metrov pozostáva z betónových kapsúl, ktoré sa najskôr vyrobili v továrni a potom sa doručili na stavenisko, kde ju žeriavom umiestnili na svoje miesto. Podľa architekta je možné kapsuly vymeniť, ak sú opotrebované, alebo spojiť, ak obyvatelia potrebujú viac miesta. Unikátna budova je poskladaná zo 140 samostatných kapsúl, pričom každá má maximálne 9 metrov štvorcových a okrúhle okno. Hlavnou myšlienkou architekta bolo vytvorenie udržateľnej a recyklovateľnej stavby. Obývacie kapsuly sú pomocou štyroch pevných skrutiek pripevnené k jednému z dvoch stredových betónových jadier.  Napriek zdanlivo chaotickému rozmiestneniu pôsobí veža harmonizujúco, dominantne a jedinečne.

Každá kapsula bola navrhovaná ako samostatný byt pre jednu osobu prípadne tzv. štúdio. Architekt nezabudol ani na interiér. Doplnil ho originálnym nábytkom a zabudovanými spotrebičmi ako napr. televízorom, hudobným prehrávačom. Nechýbal ani skromný nábytok a kúpeľňa veľkosti tej na palube lietadla. Celkový interiér pôsobí veľmi progresívne a futuristicky.

O možnej demolácii veže sa ale uvažuje od roku 2006. Jedným z dôvodov je okrem prítomnosti azbestu aj nízka odolnosť voči zemetraseniu. V roku 2021 bolo obývaných menej ako tridsať kapsúl, ostatní slúžia ako sklady či kancelárie, prípadne sú opustené.

Foto: unsplash.com /Susann Schuster

Mohlo by vás zaujať:

Taká zmena klientely mu prospeje
Veža od husieho potoka: Bizarný zrub ako z fantázie
Crazy House si svoje meno rozhodne zaslúži

Facebook Comments