Zbraň klame už svojím názvom, v preklade totiž Nebelwerfer znamená – vrhač hmly. Spojeneckí vyzvedači preto presne netušili, čo sa za tým skrýva. Dymová clona nastala po výstrele tiež, ale primárne z neho lietali rakety. Základným typom bol šesťhlavňový raketomet 41 kalibru 150 mm vyrábaný v rokoch 1937 – 1939. Roku 1940 bol vyvinutý Schweres Wurfgerät 40 Holz kalibru 280 mm a v roku 1942 28/32-cm Nebelwerfer 41. Ďalšími typmi boli 21-cm a 30-cm Nebelwerfer 42 a 15-cm Panzerwerfer 42.

V základnej verzii mohla zbraň vystreliť šesť rakiet kalibru 150 mm za pár sekúnd z hladkých rúrok dlhých 1300 mm usporiadaných do kruhu. Každá trubica mala tri vrúbkované guľôčky, ktoré slúžili ako vodiace koľajnice pre elektricky odpaľovanú raketu. Stabilizácia rotácie rakety s hmotnosťou 34,5 kg bola dosiahnutá dodatočným naklonením trysiek do strany. Trhaviny sa nachádzala v zadnej časti rakety, čo znamenalo, že hlavica bola počas výbuchu kúsok nad zemou a bola tak efektívnejšia. Prvé bojové nasadenie prebehlo v roku 1941 proti Sovietskemu zväzu, neskôr aj v severnej Afrike.

Počas boja to nebola práve ideálna zbraň, bola ťažkopádna. Počas salvy musela štvorčlenná posádka ustúpiť aspoň o desať či pätnásť metrov, aby ju nezasiahli plamene z výstrelov. Tie sprevádzal dym dobre viditeľný do veľkej vzdialenosti, čo z mínometu robilo ideálny terč pre protivníkove delostrelectvo alebo letectvo. Po vystrieľanej salve sa odporúčalo čo najrýchlejšie presunúť na inú pozíciu. Pre väčšiu mobilitu bol mínomet namontovaný na polopásovom podvozku, ťahaný za nákladiakom či traktorom, alebo na montoval na ukoristené tanky. Nebelwerfer mal medzi nemeckými vojakmi prezývku „pešia Stuka“, u Spojencov kvôli výraznému zvuku skôr „kričiaca Mimi“ alebo „stonajúca Minnie“.

Foto: reprofoto YouTube / Wartime Productions

Nebelwerfer
V službe v rokoch: 1940-1945
Dĺžka: 1,3 m
Kaliber: 150 mm
Hmotnosť: 540 kg
Rýchlosť streľby: 6 rakiet za cca 5 sekúnd
Maximálny dostrel: 6 km
Verzie: Nebelwerfer 41, Nebelwerfer 42, Werfergranate 21

Mohlo by vás zaujať:

Zbrane 2. svetovej vojny: Keď spustili kvíliacu symfóniu „Stalinove organy“
Ručiaca krava desila vojakov na oboch stranách
Zbrane 2. svetovej vojny: Cannone da 90/53

Facebook Comments