Čomu sa vyhnúť, aby ste neboli v cudzine za burana?

EURÓPA

Rýchle jedenie je vo Francúzsku takmer neprípustné, preto si na svoj pokrm vyhraďte dostatok času.

Vypýtať si v Taliansku kečup a pekne si ho pridať na prinesenú pizzu, tak máte nenávistné pohľady na svoju osobu zaručené. Tak isto bude Talian na pokraji infarktu, pokiaľ pred ním nalámete do hrnca s vodou špagety.

Dopitá prázdna fľaša vodky sa v Rusku nikdy nedáva naspäť na stôl. Patrí len na zem, návrat na stôl je údajne zlým znamením.

V Spojenom kráľovstve si pri jedení polievky nakláňajte tanier od seba. Logiku to má, predídete tak znečisteniu vlastného oblečenia v oblasti pásu a rozkroku.


ÁZIA

Obľúbené dlhé rezance sa napríklad v Číne nekrájajú na menšie kusy. Symbolizujú totiž dlhý život, a ten sa pochopiteľne nemá svojvoľne skracovať. Rovnako tak tu na nikoho nemierte drevenými paličkami.

Pri paličkách ešte ostaneme, ale kus ďalej v Japonsku. Tam ich nikdy nezapichujte vzpriamene do jedla, lebo rovnako sa zapaľujú paličky za mŕtvych. V reštaurácii by to bola urážka majiteľa.

Mať počas jedla obe ruky na stole? Táto snaha je vítaná hlavne v Indonézii.

V celom moslimskom svete si dajte pozor na to, ktorou rukou jete. Vždy jedzte pravou rukou, lebo ľavá sa používanie na čistenie (napr. zadku), tak je považované za „tú špinavú“.

Aj bežné pitie pri stole má svoje zákonitosti. Napríklad v Južnej Kórei sa podľa správnosti máte pri tom otočiť hlavou nabok.

Chýba vám pri stole starší muž rodiny? Tak v Kórei sa na neho patrí počkať.

AFRIKA

Požiadať o soľ v Egypte môže byť považované za urážku šéfkuchára.

Jeden z tých nepochopiteľnejších zvykov je jedenie vajíčok v Nigérii. Tam veria, že ak ich budú jesť deti, v budúcnosti budú zlodejmi.

Pozvali vás v Tanzánii na večeru? Dobre, ale nezabudnite prísť o dvadsať minút neskôr. Skorší  príchod by mohol uraziť hostiteľa.


AMERIKA

U nás je rukami povolené jesť napríklad pizzu, kura aj ryby. V Čile by ste s takým niečím nepochodili dobre.

Na Jamajke pozor na kombináciu mäsa a detí. Tam veria, že ak ešte nerozprávajúce dieťa skonzumuje kuracie mäso, tak nebude nikdy rozprávať.


Mohlo by vás zaujať:

Bizarné kulinárske zážitky, o ktorých ste ešte nepočuli
Kde ochutnať najlepší streetfood sveta?
Pozor na zdravé stravovanie: Skryté nástrahy v jedle

Facebook Comments