Stavba z 10. storočia vznikla pod dohľadom Fernanda Gonzalesa a slúžila na ochranu hraníc pred zájazdmi Arabov. Pevnosť má obdĺžnikový pôdorys s dĺžkou 210 a šírkou 33 metrov. Výška múrov je 30 metrov, ktoré lemuje osem vežičiek. V strede stojí 34 m vysoká trojposchodová veža, po bokoch má dve nádvoria. Architektonický štýl dostal názov „gran buque“, čo znamená „veľká loď“. Na prvý pohľad máte dojem, že je to len obdĺžniková obranná veža s hrubými múrmi vhodnými pre delostrelectvo.

Súčasná podoba pevnosti Peñafiel odráža niekoľko stavebných období, počnúc  9. alebo 10. storočím a končiac v polovici 15. storočia. Veľkú zásluhu na výstavbe hradu, ktorý dnes vidíme, bol Don Juan Manuel. Bol jedným z najbohatších pánov v Kastílii a hral veľmi aktívnu úlohu v politike kráľovstva. Bol ženatý s vnučkou kráľa Ferdinanda III. Významné miesto zaujíma aj v španielskej literatúre ako jeden z jej najvýznamnejších spisovateľov stredoveku. Bol prototypom stredovekého rytiera –  bol nielen zapojený do vojen, ale bol aj vzdelaný a kultivovaný.

Foto: reprofoto YouTube / Drone Evasion

Info pre turistov: Dobre zachovalý hrad je prístupný verejnosti. Otváracie hodiny sú utorok až nedeľa od 10:30 – 14:00 a 16:00 – 18:00 hod len v sprievode španielsky hovoriaceho sprievodcu. V roku 1917 bol hrad vyhlásený za národnú pamiatku a v súčasnosti je sídlom múzea – Nadácie vín z Valladolidu. Mesto má bohatú vinársku históriu s turisticky zaujímavými časťami, ako napr. židovská štvrť a Plaza del Coso, obľúbené námestie s tradičnými drevenými balkónmi. Určite neobíďte kostoly Santa María a San Miguel de Reoyo, či  kláštory San Pablo, Santa María a Santa Clara. Peknou prechádzkou je aj návšteva parku Parque de la Judería na brehu rieky Duero. V blízkom okolí je ešte niekoľko atraktívnych miest.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Blatnopotocký hrad
Hrady a zámky Európy: Dosiaľ nikdy nezničený Meersburg
Hrady a zámky Európy: Rosenholm

Facebook Comments