K tým neobvyklým môžeme smelo zaradiť aj reťazovú pištoľ Guycot od francúzskeho inžiniera Henriho Guenota a jeho obchodného partnera Paulina Gaya z roku 1879.  Zbraň používala zvláštny 6,5 mm náboj typu „raketová guľa“ bez nábojnice. Spodok projektilu obsahoval strelný prach a zápalku. Vo výstrele tak vychádzal z hlavne von celý projektil.

Pištoľ má dĺžku hlavne 8,9 cm, puška 48 cm. Aj keď boli vzhľadovo odlišné, používali rovnaký princíp – používajú ako zásobník reťaz umiestnenú až v puzdre. Zbraň bola dvojčinná; keď je spúšť stlačená, dlhý úderník sa zasunie a ťahá spolu so sebou vnútornú hlaveň. Keď je spúšť úplne stlačená, napätie na úderníku sa uvoľní a zbraň vystrelí. Nabíjanie prebiehalo cez vysúvacie  dvierka s cieľnikom na vrchu zbrane. Reťaz nemožno bez rozobratia zbrane odstrániť.

Atypickú zbraň vyrábali v troch modeloch, po 25, 40 (pištoľ) a 80 (pre pušku) nábojových komôr na reťazi. Aj keď dokázala strieľať veľmi rýchlo a presne, armáda neprejavila žiadny záujem, nakoľko sa potom opätovne veľmi dlho nabíjali a ráž bola pre vojenské účely veľmi slabá. Záujem prejavilo iba pár civilistov. Celkovo sa tak za rok vyrobilo iba niekoľko stoviek kusov.

Mohlo by vás zaujať:

Hitlerova stráž mala unikátnu skrytú zbraň
Nenápadná sebaobrana, ktorá je vždy po ruke
Tajná vychytávka sovietskych agentov

Facebook Comments