Po opakujúcom sa sklamaní pri pohľade do zrkadla či kvôli tlaku okolia mnohí zákonite podľahnú sľubom o rýchlom a ľahkom dosiahnutí svojho vytúženého cieľa. Uveria rôznym pofidérnym reklamám alebo odporúčaniam influencerov zo sociálnych sietí. Očarí ich najnovšia cvičebná pomôcka, zázračný dietologický program či tabletka s výťažkami z pralesa. Tie väčšinou sľubujú, že bude nutné vynaložiť len minimálne úsilie, kým úspech bude, naopak, okamžitý a bezbolestný. Časom však ľudia prídu na to, že takéto riešenia vôbec nefungujú a očakávané výsledky neprichádzajú. Svoju cestu za chudnutím tak opäť raz skončia s pocitom vlastného zlyhania.

1. Kalórie neoklamete
Pri chudnutí nie je najdôležitejšie to, či sa naposledy najete o piatej večer, či zo svojho jedálnička vyradíte jednu konkrétnu potravinu alebo či nahradíte obyčajné pečivo celozrnným. Rovnako tak žiadna zázračná tabletka či spaľovač tukov nezabezpečí to, že budete chudnúť bez toho, aby ste sami vynaložili nejaké úsilie. Vždy je totiž rozhodujúce celkové množstvo prijatých a spálených kalórií. Ak chcete schudnúť, čo je asi prípad väčšiny ľudí, musíte byť v kalorickom deficite. V strave teda potrebujete prijať menej energie ako počas dňa vynaložíte tréningom, fyzickými aktivitami či svojím bazálnym metabolizmom. Čím je tento deficit väčší, tým rýchlejšie pôjde váha nadol. Je však potrebné zdôrazniť, že ani v tomto prípade nie je vhodné ísť do extrémov a zhadzovanie váhy by malo byť kontrolovaným a postupným procesom. Ak ste niečo zanedbávali dlhé roky, nečakajte, že to napravíte v priebehu niekoľkých dní či týždňov. Neexistuje pritom iba jedna správna diéta, existuje len jeden správy princíp. Prerušované hladovanie, keto, paleo, bodová či akákoľvek iná diéta bude úspešná len vtedy, ak vaše množstvo prijatých kalórií bude nižšie ako množstvo spálených kalórií. Následne je potrebné zvážiť, z akých zdrojov tieto kalórie prijímate. Dôraz by ste mali klásť na rozmanitosť stravy a prijímanie všetkých potrebných živín, minerálov a vitamínov.

2. Nájdite riešenie, ktoré vám vydrží
Je vcelku bežné, že v ľuďoch, ktorí dlhé roky zaháľali a pomaly chradli, sa zrazu niečo zlomí a rozhodnú sa pre drastickú diétu. Zrejme s vedomím, že tých pár týždňov nejako pretrpia a potom sa budú môcť vrátiť k svojim starým zvykom a opäť si dosýta dopriať. Ľudia s takýmto nastavením potom zostávajú zaskočení, že sa ich ťažko zhodené kilogramy opäť vrátili, či dokonca nejaké ďalšie pribudli a ich utrpenie tak nemalo z dlhodobého hľadiska žiadny zmysel. Víťazmi sa stanú tí, ktorí upravia svoj jedálniček tak, že sú schopní sa ho držať dlhodobo – vlastne už po celý život. A to bez toho, aby sa do takéhoto stravovania museli nútiť a každé jedlo konzumovali s odporom. Úprava jedálnička tak, aby bol zdravší, totiž neznamená, že už do smrti nemôžete ochutnať nič sladké a že budete odkázaní jesť dookola tie isté jedlá, ktoré navyše nie sú chuťovo príliš lákavé. Znamená to, že zo zdravých potravín bude pozostávať väčšina vášho jedálnička, nebudete v extrémnom kalorickom nadbytku ani deficite a v 8 z 10 prípadoch siahnete radšej po ľahšom a výživnejšom pokrme ako po mastnom a ťažkom jedle pripravenom z lacných surovín. Príležitostne si teda bez akýchkoľvek výčitiek môžete dopriať aj niečo „zakázané“, no nemalo by sa z toho stať pravidlo. Ak je vaša cesta správna, krátke odbočenie z nej jej celkový smer nezmení.

3. Pravidelný pohyb a zaťaženie
Aj keď platí, že zlé stravovanie nie je možné zachrániť ani tvrdým tréningom, tak pravidelný pohyb a zaťaženie svalstva má pri ceste k vysnívanej postave nezastupiteľnú úlohu. Poskytuje totiž impulz k tomu, aby sa postava správne formovala, telo sa spevnilo, zvýšila sa fyzická pripravenosť a človek bol celkovo zdravší. Pohyb (tréning) by mal byť dostatočne intenzívny a pravidelný – napríklad v tom zmysle, že človek by nemal zostať bez nejakej fyzickej aktivity viac ako dva dni po sebe. Tou pritom nemusí byť iba tréning v posilňovni, ale aj domáce cvičenie s vlastnou váhou, plávanie, behanie či kolektívne športy. Aj keď najjednoduchším a najmenej náročným spôsobom, ako spáliť prebytočné kalórie, je obyčajná chôdza, tak ani silový tréning by ste nemali úplne zavrhnúť. Jeho výhodou je totiž to, že okrem spálenia kalórií so sebou prináša aj možnosť vybudovať svalstvo a zlepšiť celkový vzhľad vašej postavy.

Zázračné potraviny neexistujú: Kokosový olej , čučoriedky, mandľové mlieko, avokádo, smoothies , chia semienka, ghí , probiotiká, gluten free či kváskovanie. Všetky sú a lebo svojho času boli  trendy záležitosťami a hlavne nárazovo sa tešili veľ kej popularite. A j keď väčšina z nich prináša určité nesporne benefity, rozhodne nie sú zázračnými potravinami , ktoré nevyhnutne musíte mať vo svojom jedálničku pre to, aby ste dosiahli svoj cieľ.


Mohlo by vás zaujať:

Nedarí sa vám nabrať poriadne „tehličky na bruchu“?
Bigorexia: Keď byť Arnoldom nestačí
Dosiahli svoje výsledky poctivo? Nie, to skôr vedome klamú

Facebook Comments