Pre sniperov celého sveta je meno Simo Häyhä (*1905 – †2002) synonymom najväčšieho počtu potvrdených zásahov. Zdroje sa len nevedia zhodnúť – či ich bolo 505, alebo až 542. Obávanú prezývku Biela smrť mu pridelili vojaci Červenej armády počas Zimnej vojny*. Fínska dobová propaganda ho opísala ako doslova neviditeľného ostreľovača. Sovieti ho a jeho spolubojovníkov volali „kukačky“, podľa dobre zamaskovaných pozícii v hustom poraste odkiaľ nemilosrdne počas partizánskej vojny riedili počty sovietskych vojakov.

Foto: Fínsky vojenský archív / voľné dielo

Ešte prekvapujúcejšia je informácia, že Simo strieľať z bežnej pušky Mosin-Nagant M28 s mechanickými mieridlami. Ani po darovaní ostreľovačkej „mauser-ky“ s puškohľadom na svoju obľúbenú pušku nezanevrel. Tou dokázal podľa podmienok zabíjať na 400 až 600 metrov. Vzrastom malý vojak (152 cm) vyrážal na „lov Rusov“ v bielom maskovacom oblečení, často do ich tyla aj počas mrazivých dní a nocí, kedy teploty klesali pod mínus 20 stupňov. Ani pri takej zime mu jeho mechanické mieridlá na M28 nenamŕzali.

Krátko po ukončení Zimnej vojny ho z desiatnika mimoriadne povýšili na nadporučíka (zatiaľ najvyšší hodnostný skok fínskej armády). Z konfliktu si odniesol nepekné zranenie, keď mu sovietska guľometná alebo trieštivá strela natrvalo znetvorila tvár. Posledné roky života strávil v dedine Ruokolahti, len 15 km od ruskej hranice. Keď sa ho v roku 1998 opýtali na tajomstvo jeho presnosti, odpovedal: „Prax.“ Svoj rekord s vyše päťsto zabitiami okomentoval jednoducho. „Robil som, čo si prikázali. Najlepšie ako som vedel.“ Simo Häyhä zomrel vo veku 96 rokov.

Na jeho počesť bola vrcholná súťaž fínskych ostreľovačov pomenovaná na Ostrelovačská súťaž Sima Häyhäho. Skladbu White Death o ňom zložila aj švédska metalová kapela Sabaton. Že sa stal aj námetom knihy (napr. od Tapia A. M. Saarelainena) asi nebude veľkým prekvapením.

*Zimná vojna alebo fínsko-sovietska vojna bol ozbrojený konflikt medzi ZSSR a Fínskom, v rámci 2. svetovej vojny. Vypukla 30.11. 1939, keď ZSSR bez vyhlásenia vojny napadol Fínsko. Konflikt skončil prímerím 13.3. 1940, kedy bolo Fínsko prinútené odstúpiť rozsiahle územia (Rybársky polostrov, Ladožskú Karéliu a Karelskú šiju).
(zdroj: wikipedia)

Môžete ešte stihnúť:

Smrť prichádza zďaleka: Sniperi pred prvou svetovou vojnou
Doma si vyrobil legendárnu pušku Mosin Nagant, ale …
Zbrane 2. svetovej vojny: Mauser Kar98k

Facebook Comments