Svetlo. A konkrétne to, aké máte v miestnosti, kde spávate. Americkí vedci z Illinoiskej univerzity na základe svojej štúdie, uverejnenej aj na webe northwestern.edu, odporúčajú, aby vás nerušil žiadny svetelný smog. Pretože aj nepatrné osvetlenie podľa nich narúša činnosť srdca a metabolizmus. Doprajte si preto tmu a dovoľte telu, aby sa mohlo nerušene regenerovať. Sú dôkazy, že vystavenie svetlu počas dňa zvyšuje srdcovú frekvenciu cez aktiváciu nervového systému, ktorý nakopne vaše srdce do vysokých obrátok a zvýši bdelosť.

„Výsledky tejto štúdie ukazujú, že len jedna noc vystavenia miernemu osvetleniu počas spánku môže zhoršiť glukózu a kardiovaskulárnu reguláciu, čo sú rizikové faktory pre srdcové choroby, cukrovku a metabolický syndróm,“ povedala vedúca autorka štúdie Dr. Phyllis Zeeová, vedúca spánkovej medicíny na Northwestern University Feinberg School of Medicine.

„Aj keď máte tvrdý spánok, pokiaľ spíte v miestnosti s osvetlením sto luxov, váš nervový systém je aktívny. A to je veľmi zle. Zlé pre srdce a celkové zdravie,“ tvrdí spoluautorka výskumu doktorka Daniela Grimaldová. Nezabudnite si preto večer pred spaním zatiahnuť žalúzie / závesy a zhasnúť všetky svetlá. Skúste eliminovať aj svetlo z mobilu, rádiobudíka alebo standby svetiel elektrospotrebičov.

Foto: pixabay.com / HaticeEROL

Mohlo by vás zaujať:

K dobrému spánku si viete ľahko dopomôcť
Spíte denne menej ako päť hodín? Tak sa pripravte na …
Poobedný spánok? Nie sme lenivci, sme v tom nevinne

Facebook Comments