Dýchateľná atmosféra je zatiaľ dostupná iba na našej rodnej Zemi. Ale v blízkej dobe by sa kyslík vhodný pre astronautov mohol objaviť aj na Marse. Píše o tom štúdia uverejnená aj na webe the-sun.com. Riešením by mali byť sinice.

Tie sú schopné absorbovať oxid uhličitý a premieňať ho na kyslík. To môže byť veľmi užitočná vlastnosť mikroorganizmov z hľadiska vytvárania podmienok pre život človeka na červenej planéte. Okrem toho po pokusoch potvrdili, že simulované životné podmienky Marsu týmto odolným organizmom neprekážajú v rozmnožovaní a činnosti.

Jedným z vedeckých návrhov bolo vyslať sinice na Mars a sledovať, ako sa vysporiadajú s tvorbou kyslíka. Vyslanie človeka na Mars je aktuálne vysnívanou métou NASA aj technologického vizionára Elona Muska. Aj pri úspechu siníc by tu ale ľudia boli stále odkázaní na uzatvorené „pozemné“ stanice. Drsné podnebie Marsu je známe výrazným kolísaním teplôt a vysokými hodnotami ultrafialového žiarenia. Každý vyriešený problém nás ale posúva stále vpred.

Mohlo by vás zaujať:

Kolonizátori Marsu si budú vyrábať palivo na mieste
Na osídlenie Marsu môžeme (asi) zabudnúť
Vedci majú ohľadom dávnych riek na Marse už jasno

Facebook Comments