Hrad bol postavený v rokoch 1534 až 1537, keď panstvo po bitke pri Moháči prešlo do držby strážcu koruny Petra Perényiho. Stred a južnú časť stredovekého mesta nechali opevniť hradbami, priekopou a baštami. V rokoch 1540 až 1567 pribudlo východné Perényiho krídlo. Na juhovýchodnej strane mesta bola postavená v nepravidelnom tvare obrovská obytná veža, ktorá slúžila ako rezidencia. Vzájomne spojené múry mesta a veže, ako i strelné otvory svedčia o tom, že boli postavené súvisle a v rovnakom čase. Od roku 1670 hrad bol obsadený cisárskymi vojskami. Rozkvet sídla v 17. Storočí počas vlastníctva rodu Rákócziovcov, najbohatších aristokratov Uhorska. Známym členom rodiny bol Ferenc Rákóczi II., ktorý viedol protihabsburskú vojnu v rokoch 1705-1707. Po porážke povstania bol majetok Rákócziovcov skonfiškovaný.  Súčasný vzhľad budovy vznikol renováciou v 19. storočí, ktoré vykonala rodina Bretzenheimovcov, vo vtedajšom romanticko-historickom štýle. Posledným majiteľom bola rodina Windischgraetz, ktorá toto miesto využívala až do roku 1945, kedy ju prevzal štát. Po roku 1950 bola budova premenená na múzeum a stala sa Rákócziho ústrednou svätyňou v Maďarsku.

Foto: pixabay.com / Crepessuzette

Info pre turistov: Miesto je asi najviac zaujímavé pre turistov z východného Slovenska, nakoľko to majú k hradu od južnej hranice doslova na skok (cca 10 km vzdušnou čiarou). V priestoroch zrekonštruovaného hradu je sprístupnené múzeum s ukážkami šľachtického života 17. storočia a zlievarňou na delá. Samotná prehliadka trvá asi hodinu a pol. Pri vhodnej konštelácii bude k dispozícii aj sprievodca v slovenskom jazyku. Otváracie hodiny sú (okrem pondelkov) od 10:00 – 18:00 hod.

Po interiéroch si nájdite čas na prechádzku v upravenej  zámockej záhrade. V blízkom okolí viete navštíviť kaštieľ Lónyay, hrad Rohatec (Regéc), hrad v meste Gávavencsellő, alebo Zemplínsky zážitkový park (Zemplen kalandpark).

K téme:

Hrady a zámky Európy: Dosiaľ nikdy nezničený Meersburg
Hrady a zámky Európy: Rosenholm
Hrady a zámky Európy: Luxusný Ashford miluje šľachta dodnes

Facebook Comments