Jedným z nich je aj zimná hibernácia zvierat. Pri svišťoch žltobruchých môže trvať až osem mesiacov (september až máj). Počas nej dokážu spomaliť dýchanie a znížiť telesnú teplotu, aby si zachovali telesný tuk. To však nie je všetko, skutočným bonusom ich hibernácie je fakt, že počas nej vôbec nestarnú. Téme sa venoval aj web dailymail.

Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) zistili, že biologické starnutie sa zastavilo počas obdobia ich pokoja.  Vedci sledovali chemické modifikácie, ktoré sa vyskytujú v DNA – vo vzorkách krvi odobratých od 73 samíc starších ako dva roky. Podľa profesora Daniela Blumsteina počas hibernácie zvieratá s hmotnosťou 6 kg spália každý deň iba jeden gram tuku a premenia sa na „chlpaté studené kamene“. Svište žltobruché môžu žiť až 15 rokov. Podľa vedcov tento proces pomáha vysvetliť, prečo je ich priemerná dĺžka života dlhšia, než by sa dalo očakávať z ich telesnej hmotnosti.

Presné pochopenie zákonov hibernácie by sa v ľudských podmienkach dalo využiť pri cestovaní na vzdialené planéty. Aj keď je táto téma v sci-fi filmoch braná ako samozrejmosť, od reálneho využívania má ešte poriadne ďaleko.

Mohlo by vás zaujať:

Top 10 najsmrtiacejších zvierat na svete
Ako sa vyrovnať so strachom z pavúkov a hadov?
Koľko slov nám rozumie pes?

Facebook Comments