Jake Brigance sa vracia!
Policajt Stuart Kofer sa v opileckom besnení vyzúril na priateľke Josie a jej deťoch už mnohokrát, ale zakaždým mu to prešlo. Jednej noci zaútočí obzvlášť agresívne a Josie padne v bezvedomí na zem. Jej syn, plachý šestnásťročný Drew, vie, že niet iného východiska. Zoberie zbraň a policajta,  ktorý im poskytol strechu nad hlavou, zastrelí. Súd pridelí Drewovi ako obhajcu Jaka Brigancea. Prípad rozdeľuje obyvateľov mesta na dva tábory. Mnohí Clantončania žiadajú rýchly proces a najvyšší trest – trest smrti v plynovej komore. Brigance však postupne zisťuje, že nič nie je také jednoduché, ako sa zdá. Napriek ohrozeniu jeho kariéry, finančnej situácie a bezpečnosti rodiny prichádza čas na spravodlivosť.
JOHN GRISHAM: ČAS NA MILOSŤ Ikar, 2021

Neviditeľná, v tieni svojho muža
Strhujúci román o žene, ktorá bola manželkou, ale aj spolupracovníčkou jedného z najväčších vedcov a géniov v histórii. Mileva „Mitza“ Marićová  študovala fyziku na elitnej univerzite v Zürichu, kde bojovala o úspech v odbore, ktorému dominovali muži. Keď sa o ňu začal zaujímať spolužiak Albert Einstein, jej svet sa otočil hore nohami. Stali sa z nich priatelia, partneri vo vede a neskôr aj rodičia a manželia. Albert Einstein svojimi veľkými teóriami spôsobil revolúciu vo vede a vo svete. Aký bol však skutočný prínos tejto vynikajúcej matematičky a fyzičky pri formulovaní teórie relativity? Mal sa s ňou Einstein podeliť o Nobelovu cenu? Žiaľ, v ich rodine bolo miesto len pre jedného génia…
MARIE BENEDICT: V TIENI EINSTEINA
Lindeni, 2021

O kontroverznej osobnosti našich dejín
Mariana Čengel Solčanská rozpráva príbeh Jozefa Tisa, kontroverznej osobnosti našich dejín, prostredníctvom archeologičky Cyrily Gregus, ktorej prácou je otvárať hroby a hľadať mŕtvych. Cyrila vyrástla medzi husami a mačkami na dedinskom dvore, fascinovaná starožitnou posteľou, ktorú prastará matka Emília kúpila počas druhej svetovej vojny v dražbe majetku Židov deportovaných do táborov smrti. Postupne odhaľuje tajomstvá svojej rodiny, kladie si otázky o kolektívnej vine a pasivite jednotlivca voči zločinu a predvoláva popraveného prezidenta slovenského štátu, katolíckeho kňaza Jozefa Tisa, aby sa predtým, než jeho kosti zamurujú do krypty pod biskupským palácom, opäť postavil pred súd.
MARIANA ČENGEL SOLČANSKÁ: PROCES S MŔTVYM
Ikar, 2021

Život je hra s nulovým súčtom
Nový román novinára a spisovateľa Arpáda Soltésza nás zavedie do búrlivých deväťdesiatych rokov, obdobia, keď peniaze doslova ležali na zemi a stačilo sa iba zohnúť. Kniha je výnimočne písaná v prvej osobe. Príbeh čitateľovi rozpráva hlavná postava, slušný chlapec Libor, ktorého zlodejskú kariéru odštartuje jeho nová známosť z väzenia, ale formujú ju aj staré priateľstvá zo školských lavíc. Aj kradnúť však treba vedieť a najmä, treba byť pozorný v tom, koho okrádate. Ako ľahko sa z malého zlodeja stane veľký? A čo ak pri svojej „práci“ narazí na ešte väčšiu rybu? Ak ste zvedaví, či v temnom románe Zlodej stretnete aj známe postavy z predchádzajúcich kníh Mäso a Hnev, neváhajte a začítajte sa.
ARPÁD SOLTÉSZ: ZLODEJ
Ikar, 2021

Zložitý prípad komisára Veeterena
Kniha Návrat je po Sieti (2019) a Hrane (2021) treťou zo série príbehov o komisárovi Van Veeterenovi. Leopold Verhaven sa po dvadsiatich štyroch rokoch dostáva z väzenia opäť na slobodu. Neuplynie ani rok a skupinka detí nájde jeho zmrzačené telo v lesoch neďaleko Behrenu. Prípadu sa chopí komisár Van Veeteren, ktorý pri pátraní po vrahovi bližšie poznáva Verhavenovu minulosť. Niekdajšia hviezda medzi šprintérmi bola odsúdená za údajné zabitie svojich dvoch mileniek. No Verhaven sa k činu nikdy nepriznal a po celý čas trval na svojej nevine. Bol obeťou a skutočný vinník len zahládza stopy? Alebo vzal niekto zákon do vlastných rúk, pretože sa mu trest za smrť dvoch mladých žien nezdal dostatočný?
HÅKAN NESSER: NÁVRAT Ikar, 2021

Slovenský fotograf svetových hviezd
Monografia o významnom svetovom fotografovi Dezovi Hoffmannovi, ktorý svoju filmársku a fotografickú kariéru začal v službách slávnej americkej spoločnosti 20th Century Fox v 30. rokoch. V polovici 20. storočia patril medzi najvyhľadávanejších fotografov sveta populárnej hudby a šoubiznisu. Medzi osobnosti, ktoré portrétoval, patrili okrem The Beatles aj Rolling Stones, Bob Dylan, Jimi Hendrix, ale aj Marilyn Monroe, Muhammad Ali či Agatha Christie. Autor monografie Marián Pauer vo svojej knihe uvádza množstvo informácií a dokumentov, ktoré získal ich nielen z archívov, ale aj z rozhovorov s Hoffmannovou rodinou a priateľmi. Monografia nadväzuje na jeho predchádzajúcu publikáciu Fotograf Beatles.
MARIÁN PAUER: DEZO HOFFMANN
Slovart, 2021

Prelomová kniha o zdraví
Známy gastroenterológ Ladislav Kužela a Zuzana Čižmáriková (spoluautorka bestselleru Zdravé črevo a trávenie), prichádzajú s knižnou novinkou Zdravie bez liekov. Mikroorganizmy v našom čreve ovplyvňujú nielen zdravie našej tráviacej sústavy, ale aj našu imunitu, metabolizmus, výkonnosť či dokonca psychiku. Od stavu nášho črevného mikrobiómu záleží, či sa u nás prejavia niektoré závažné civilizačné a chronické choroby, obezita, alergie alebo intolerancie. Preto by sme sa mali o svojich črevných „priateľov“ dobre starať a poskytnúť im, čo potrebujú – stravu s čo najrozmanitejšou rastlinnou vlákninou. Mali by sme jesť tak, akoby od toho závisel náš život. Pretože závisí.
LADISLAV KUŽELA, ZUZANA ČIŽMÁRIKOVÁ: ZDRAVIE BEZ LIEKOV
Ikar, 2021

Mohlo by vás duševne obohatiť:

Frida: Príbeh Slovenky, z ktorého mrazí
Urobte im miesto vo svojej knižnici …
Gorbačovove tajomstvá: Vzrušujúci pohľad na obdobie súperenia dvoch jadrových superveľmocí

Facebook Comments