Užitočný projekt má byť dostupný pre každého užívateľ digitálneho sveta, aby sa mohol globálne socializovať v pripravovanom Metaverse (zjednodušene akýsi futuristický kyberpriestor poskytujúci sociálne väzby, učenie, online zábavu …). „Cieľom je okamžitý preklad reči do reči vo všetkých jazykoch, dokonca aj v tých, ktorými sa väčšinou hovorí; schopnosť komunikovať s kýmkoľvek v akomkoľvek jazyku,“ uviedol Mark Zuckerberg (Facebook) počas svojej prezentácie. „Je to superschopnosť, o ktorej ľudia navždy snívali a AI nám ju prinesie počas našich životov,“ dodal, ako uvádza web engadget.com.

Podľa príspevku spoločnosti Meta pätina svetovej populácie nehovorí jazykmi pokrytými súčasnými prekladateľskými nástrojmi. Ostatné slabo zastúpené jazyky sa nástroje umelej inteligencie (AI) učia ťažko, pretože nemajú dostatok napísaných skriptov pre algoritmy strojového učenia (ML). V prípade hlavných svetových jazykov (napr. angličtina, nemčina, mandarínčina, španielčina…) už teraz technológie poskytujú vysokú kvalitu prekladov. No pri menšinových jazykoch to tak nie je.

Plán univerzálneho prekladača sa bude realizovať v dvoch fázach. V prvej časti Meta vyvíja program “No Language Left Behind”, prekladateľský systém schopný naučiť sa každý hovorený jazyk, aj keď nie je k dispozícii veľa textu, z ktorého by sa dalo učiť. V druhom prípade sa pokúsi   vytvoriť Babelfish, univerzálny prekladač reči, ktorého cieľom sú systémy, ktoré priamo prekladajú reč v reálnom čase z jedného jazyka do druhého. Nie všetci ľudia majú talent na učenie sa cudzích jazykom. Oznamovaný prekladač by im v komunikácii výrazne uľahčiť život.

Mohlo by vás zaujať:

Umelá inteligencia: Pomocník alebo zabijak?
Zahrajte sa s budúcnosťou … dravo a virtuálne
Bude umelá inteligencia pre nás skladať aj hudbu?

Facebook Comments