Hrad Meersburg v rovnomennom meste (v spolkovej republike Bádensko-Württembersko) je považovaný za jeden z najstarších obývaných nemeckých hradov. Hlavná veža bola pravdepodobne postavená už v 7. storočí. Podľa starej tradície ho založil Dagobert I. a na zabezpečenie obchodnej cesty z Ulmu do Kostnice bol vybudovaný trajektový a lodný prístav. V priebehu storočí bolo sídlo rozširované a stavebne upravovaná. Pôvodné časti areálu, severný štítový múr a veža Dagobert sú dodnes dobre viditeľné. Keď uvidíte tento opevnený štítový múr, okamžite na vás zapôsobí jeho originalita a mohutnosť. Široké maltové škáry spájajú rôzne druhy a veľkosti kameňov. V oblasti jazera sa nachádza množstvo hradov, ktoré boli postavené z kameňa v 12. a 13. storočí. Žiadny z nich však nemá rovnakú alebo podobnú štruktúru muriva.

Počas storočí nebol Meersburg nikdy dobytý ani zničený. Počas tridsaťročnej vojny sa Švédi pokúsili podpáliť hrad. Nepodarilo sa im to. Je dodnes obývaný a jeho hradby svedčia o čulom stavebnom ruchu najrozmanitejších epoch. Zo sídla „Morského vánku“ na skalnom výbežku je strategický výhľad na jazero a široké okolie. Ten si pochvaľovali počas stáročí bývalí šľachtickí a svetskí majitelia.

Foto: pixabay.com / Lars_Nissen

Info pre turistov: Na hrade vás čaká tridsať zariadených miestností, kde najväčší záujem je o mučiareň, rytiersku sálu, zbrojnica s dobovými brneniami a zbraňami či hradná studňa. O občerstvenie sa postará reštaurácia s kaviarňou. Turistická sezóna tu začína v marci a končí v októbri, v časoch od 10:00 – 18:00 hod (s posledným vstupom o 17:30 hod). Dospelý tu zaplatí vstupné 12,80 €, dieťa od 14 do 18 rokov – 10 €, a deti od 6 do 13 rokov – 8 €. To sú ale maximálne sumy. Zľavnené, rodinné a skupinové lístky sú trochu sympatickejšie. Samotný hrad sa nachádza v starom meste, a nedá sa k nemu dostať autom. Parkovanie je odporúčané na veľkých mestských parkoviskách, z ktorých sa sem ľahko dostanete. V sezóne premáva z parkovísk do starého mesta aj kyvadlová doprava.

K Bodamskému jazeru sa oplatí vyraziť aj na niekoľko dní. Aby ste okrem hradu stihli aj plavbu výletnou loďou, výlet do Kostnice (mesto alebo miestny Sea Life) či do botanickej záhrady s pavilónom motýľov na ostrov Mainau. S autom vás nelimitujú ani blízke múzeá alebo športové atrakcie.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Rosenholm
Hrady a zámky Európy: Luxusný Ashford miluje šľachta dodnes
Hrady a zámky Európy: Chęciny

Facebook Comments