V knihe Frida prináša príbeh svojej slovenskej babičky, ktorá na vlastnej koži zažila nacistickú krutosť. Príbeh Fridy je šokujúcim rozprávaním o strate, vojne, ale aj pocite niekam patriť a hľadaní vlastných koreňov. Rešpektovaná režisérka Nina F. Grünfeld vo svojom dramatickom románe Frida hľadá odpovede na otázku, kto bola jej neznáma stará mama a postupne odkrýva životný príbeh Slovenky poznačený nacistickou krutosťou.

Príbeh Fridy
Frida Grünfeld sa v policajných záznamoch prvýkrát objavila na jar v roku 1931. Bola Židovka, prostitútka, podozrivá zo špionáže – a tehotná. Narodila sa v roku 1908 v Rakúsko- Uhorsku v obci Leles a väčšinu svojho života prežila na území dnešného Slovenska. Už v mladosti sa prejavila jej neskrotná povaha a neochota podriaďovať sa autoritám. Dostala sa na zlé chodníčky a pretĺkala sa životom, ako sa dalo… Svojho syna Bertholda sa vzdala len týždeň po jeho narodení. Chlapec sa neskôr dostal do Nórska ako židovský vojnový utečenec a stal sa uznávaným psychiatrom. Jeho skutočný pôvod bol však zahalený rúškom tajomstva, ktoré túžil odhaliť. Bertholdova dcéra Nina, Fridina vnučka, sa vydáva na cestu po stopách svojej stratenej starej mamy, aby odhalila, čo sa s ňou stalo a možno i našla stratených príbuzných. V archívoch, dokumentoch a starých záznamoch nachádza čriepky informácií. Kúsok po kúsku skladá mozaiku – životný príbeh ženy, ktorá zdieľala osud mnohých Židov počas druhej svetovej vojny. „Bola vždy v centre pozornosti polície, prenasledovaná v meste za mestom, pätnásť rokov prostitútka. Bola zabitá a zmizla. Teraz je Frida Grünfeld oživená pre budúce generácie v knihe, ktorá rozpráva o histórii Európy mimoriadnym spôsobom. Opisuje nástup nacizmu a holokaustu zdola i zvnútra, rozpráva tak priamočiaro, že čitateľ stráca dych. Nina Grünfeld objavila sociálny príbeh, aké máme možnosť čítať len zriedka,“ uviedli v denníku VG.

Príbeh Fridy je šokujúcim rozprávaním o strate, vojne, ale aj pocite niekam patriť a hľadaní vlastných koreňov. Autorka, ktorá má na svojom konte viacero ocenení za dokumentárnu filmovú tvorbu, postupne odhaľovala kruté veci a váhala, či je vlastne dobré takúto drsnú históriu svojej rodiny zverejniť. „Keď sa hľadanie blížilo ku koncu, objavila som niečo také neuveriteľné, až ma to presvedčilo, že mám Fridino požehnanie porozprávať svetu všetko, čo viem,“ píše Nina F. Grünfeld, podľa ktorej je vydanie knihy o vojne jej starej mamy akýmsi oslobodením. Fridy aj celej rodiny.

Nina F. Grünfeld je nórska filmová režisérka a dokumentaristka, ktorá v minulosti šéfovala únii nórskych filmárov NFR. Dnes vedie vlastnú filmovú produkčnú spoločnosť a na univerzite prednáša réžiu dokumentárnych filmov. Vo svojich dokumentoch sa venuje histórii svojej rodiny a židovskej otázke. Dva filmy – Ukjent opphav (Neznámy pôvod) a Den døende doktoren (Umierajúci doktor) natočila o živote svojho otca, psychiatra Bertholda Grünfelda. V roku 2015 napísala s Espenom Holmom knihu s názvom Ninas barn (Ninine deti) o židovskom sirotinci v Osle počas druhej svetovej vojny, ktorú aj sfilmovala. Frida: Vojna mojej slovenskej starej mamy je jej druhou knihou.

Mohli by ste sa ešte začítať:

Urobte im miesto vo svojej knižnici …
Gorbačovove tajomstvá: Vzrušujúci pohľad na obdobie súperenia dvoch jadrových superveľmocí
Príbehy plné napätia aj tém na zamyslenie

Facebook Comments