O vývoj a vznik zbrane sa (pravdepodobne) postaral Louis Marquis ešte v čase 1. svetovej vojny (1915), keď bol v zajateckom tábore. Po vojne (v roku 1934) na ňu pod názvom Koppelschlosspistole získal patent. Zaujímavý nápad na pár rokov stratil opodstatnenie, aby sa opäť objavil v časoch 2. svetovej vojny v rukách nacistov.

Za ozdobnou prackou s orlicou Tretej ríše sa ukrývali prepracovaný mechanizmu so štyrmi krátkymi hlavňami, ktoré dokázali vystreliť náboje s rážou 7,65 mm alebo .22 Short (5,6mm).  Pri použití na krátku vzdialenosť výstrel smeroval priamo na brušnú dutinu protivníka. Pred použitím zbrane musel vojak naraz stlačiť hornú aj dolnú západku, ktoré otvorili pracku a zároveň vysunuli hlavne. Každá zozadu nabíjaná hlaveň mala samostatnú spúšť. Zatváranie zbrane na pravej strane zabezpečila ďalšia mechanická západka. Okrem nenápadného dizajnu nepotrebovala klasické držanie rúk ako u bežného modelu pištole ani bočné púzdro na nosenie.

Pre dôstojníkov SS strážiacich Hitlera bolo údajne k dispozícii iba dvanásť kusov. Skutočný počet ručne vyrobených kusov je neznámy, a asi sa ho už nikdy presne nedozvieme. Pre svoju originalitu a veľký záujem z radov zberateľov vojenskej histórie sa logicky objavujú aj jej napodobeniny.  Opasková pištoľ je známa pod názvami ako Marquis Belt Buckle, Koppelschlosspistole alebo Power Pelvis Gun.

Mohlo by vás zaujať:

Pištoľ alebo smartfón? Novinka mätie až do prvého výstrelu
Nenápadná sebaobrana, ktorá je vždy po ruke
Tajná vychytávka sovietskych agentov

Facebook Comments