Zámok z červených tehál nájdete na dánskom poloostrove Djursland ležiaceho v najvýchodnejšej časti Jutska a zasahujúceho do prielivu Kattegat. Rosenholm bol postavený v rokoch 1559-1610. Je výnimočný tým, že má dva dominantné architektonické štýly spojené do jedného celku. Východné krídlo predstavuje taliansku renesanciu s malými okrúhlymi vežami a otvorenou loggiou a západné francúzske krídlo s tromi vežami. Samotná hlavná budova pozostáva zo štyroch krídel, ktoré sú postavené spolu okolo lichobežníkového nádvoria. Okolo hlavnej budovy je vyhĺbená vodná priekopa.

Interiér zámku bol v 40. rokoch 18. storočia zmodernizovaný v barokovom štýle, vtedy vznikla veľká baroková záhrada o rozlohe 5 hektárov s lipovými alejami a živými plotmi. Neobídete ani Pirkentavlský altánok z doby okolo roku 1560. Zámok sa objavil aj vo filmovej komédii Ballade at Bullerborg z roku 1959.

Foto: reprofoto YouTube / Vagn Leerskov

Info pre turistov: Aj keď sa jedná o stále obývané rodinné sídlo, sú tu raz denne od 15. júna do 15. augusta o 11:00 hod (pondelok, utorok, stredu a štvrtok) organizované prehliadky so sprievodcom. Počas nich uvidíte autentický zachovalý dom šľachtického rodu Rosenkrantz, ktorý tu žije vyše 450 rokov. Rodina Rosenkrantzovcov patrí medzi najstaršie a najznámejšie v dánskej histórii. Samostatne si potom môžete prejsť idylický park s kvetinovými záhonmi a majestátnymi stromami, jazerami a vodnou priekopou. Vstupenky je možné zakúpiť v pokladni zámockého múzea. Deti do 13 rokov majú vstup zdarma, dospelí zaplatia v prepočte cca 13,50 €, seniori cca 11€.  Ak sa objednáte vopred, tak za rozšírené vstupné cca 18 € dostanete aj koláč a kávu / šampanské. Zaparkovať viete pohodlne do 5 minút pešej chôdze od sídla.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Luxusný Ashford miluje šľachta dodnes
Hrady a zámky Európy: Chęciny
Hrady a zámky Európy: Niedzica

Facebook Comments