A tak makáte ešte viac, no sebavedomie a spokojnosť sa nedostavujú. Zbystrite pozornosť, môžete mať bigorexiu.

Nielen porucha príjmu potravy
Medzi najčastejšie poruchy príjmu potravy patria anorexia a bulímia, ktoré sú známe skôr ženskej časti osadenstva. Kým pri prvej človek  odmieta potravu z dôvodu skreslenej predstavy o svojom tele, pri druhej sa záchvatovo prejedá, následne zvracia a drží drastickú diétu až hladovku s rovnakým cieľom – dosiahnuť vysnívanú postavu. S poruchami príjmu potravy však nemajú problém len ženy. V posledných rokoch vedci zaznamenali zvýšenú poruchu príjmu potravy práve u mužov. Na vzostupe je najmä svalová dysmorfia známa aj pod názvom bigorexia.

Nepretržitá nespokonnosť
Už samotný názov napovedá, že ide o akési opozitum anorexie. Máte neustálu potrebu naberať svalovú hmotu, pretože sa necítite dostatočne veľkým „big“ sexy chlapcom. Háčik je v tom, že aj keď je vaše telo výnimočne vypracované a väčšieho zrkadlového fešáka v celom fitku niet, v hlave vám stále znie hlas nepretržitej nespokojnosti a plody tvrdej driny vás nedokážu tešiť. Aj po tom, ako dosiahnete level Ramba, Arnolda, Thora či iného superhrdinu, stále ste presvedčený, že vaša postava nie je dostatočne vymakaná pre spoločenské trendy. Príčina sa môže skrývať vo viacerých faktoroch.

Foto: iStock

Skreslený body imidž, podkopané sebavedomie a média
Obe poruchy, anorexiu i bigorexu spája prekrútený obraz ľudského tela a nepravdivý predsudok vnímania okolia. Miera zníženej sebaúcty zo spokojnosti s vlastným telom pramení zo zobrazovania vzorov na Instagrame, v TV či v časopisoch. Po vzhliadnutí ukážkovo vymakaných mužov a žien majú títo ľudia znížený pocit vlastnej sebahodnoty. Ďalšími príčinami sú silný perfekcionizmus, nízka sebaúcta či negatívny vzťah s otcom. Ak sa tieto psychologické problémy včas nepomenujú, prenesú sa na vlastné telo, kde budovanie svalov slúži na zníženie psychického utrpenia. Ovládať telo je vždy jednoduchšie ako ovládať emocionalitu. Zdanlivo prehnaná porucha však môže mať značné následky.

Od cvičenia k obsesii a zdravotným problémom
Zatiaľ čo anorektičky veria, že majú nadváhu a na jej základe držia chorobnú diétu, neraz až do bodu smrti, pri bigorexii ide o takmer presný opak. Osoba sa snaží naberať, čoraz väčší podiel svalovej hmoty, až prerastie do posadnutosti a túžby, byť väčšou a svalnatejšou. Vedie to k čoraz dlhším hodinám strávených v posilňovni, vysokému príjmu bielkovín, vyhýbaniu sa tukom a v nejednom prípade až k užívaniu anabolických steroidov. Tie v konečnom dôsledku spôsobia ťažké problémy ako napríklad menší počet spermií, plešatosť, zvýšenú agresivitu, ochorenia pečene, obličiek i ďalšie. Kvôli extrémne zvýšenej hmotnosti trpia aj vaše kĺby a kosti, ktoré na to nie sú prispôsobené.

Myseľ vo vlastnom svete
Porucha má tiež dopad na sociálne správanie. Ľudia začnú mať rozpaky a pochybnosti, vidia na svojom tele čoraz viac chýb, čo vedie k obmedzeniu užívania si života a zaužívaných spôsobov správania. Následkom je znížená schopnosť  socializácie, nadväzovania priateľstiev a akýchkoľvek vzťahov. Môže to viesť k osamelosti, deficitu ľudského kontaktu, extrémnej uzavretosti a aj k samovraždám.

Foto: iStock

Ako odhaliť možnú poruchu
Medzi príznaky bigorexie patrí okrem častého cvičenia a neustáleho hodnotenia sa v zrkadle aj podráždenosť depresia, výbuchy agresie, dokonca panika, ak sa človek nedostane k cvičeniu či trénovanie za každú cenu aj napriek zraneniu. Muži trpiaci bigorexiou sa zväčša stravujú doma, pretože v normálnych reštauráciách nemajú kontrolu nad podávanou stravou. Ľudia s poruchou často chápu formu svojho tela ako stredobod zmyslu života, a to aj na úkor rodiny. Medzi príznakmi môže byť aj zanedbávanie pracovných či školských aktivít, tiež strach a úzkosť z odhalenia svojho tela.

Cesta von existuje
K liečbe bigorexie zatiaľ vo veľkom nedochádza, keďže jednotlivci často nerozpoznajú, že majú problém, ktorý si vyžaduje odbornú pomoc. Na základe príznakov môže problém zistiť skôr niekto z okolia, tréner či blízky priateľ, ktorý usúdi, že nie všetko je s vaším životom v poriadku. Svalová dysmorfia vyžaduje odborníka terapie na psychosomatickej klinike. Následne sa môžete rozhodnúť zúčastniť sa terapeutických sedení, ktorých cieľom je vybudovať sebavedomú životnú orientáciu, normálne stravovacie správanie a stabilizáciu hmotnosti. Akonáhle je váš stav profesionálne liečený existuje veľká šanca na zotavenie.

Všetko s mierou
Tlak na imidž a perfekcionalizmus vlastného tela je formovaný už v detstve a pokračuje v puberte a dospelosti skrz mediálne vzory, billboardy, filmy či internet. Aj keď sa mu úplne nedá uniknúť, je dobré uvedomiť si ho a nepodľahnúť jeho skreslenému obrazu. Mať vymakané telo je síce super, no nemali by sme pri tom zabúdať aj na rozvoj iných predností. Žiadny extrém nie je dobrý a ako to potvrdili už naše staré mamy, vo všetkom je najlepšia zlatá stredná cesta. Keď si teda nabudúce budete robiť tretí proteinový šejk za deň alebo znepokojene merať kocky či bicepsy s kamošmi vo fitku, vedzte, že sa dá zdravo a sebavedome žiť aj s ich menšou verziou. Robiť všetko v zdravej miere vás privedie do cieľa neraz rýchlejšie a najmä nenaruší vaše fyzické ani mentálne zdravie.

Foto: iStock

Zacvičíme ešte?:

Dosiahli svoje výsledky poctivo? Nie, to skôr vedome klamú
The Machine: Ženské vydanie Ramba
Nedarí sa vám nabrať poriadne „tehličky na bruchu“?

Facebook Comments