Stojí za ňou charitatívna organizácia „Veganuary“, ktorá vyzýva ľudí, aby počas jedného mesiaca vyskúšali jesť len vegánsku stravu. Poukazuje tak na  enviromentálne dopady konzumácie živočíšnych výrobkov a nevhodné podmienky v ktorých, žiaľ, často tieto zvieratá žijú. Pripomína nám tiež príjemné zdravotné benefity, ktoré nám mesačná vegánska zmena jedálnička môže priniesť.

Vegánstvo už dávno nie je len akýmsi výstrelkom mladých, ale stalo sa našou bežnou súčasťou. Mnohé podniky veganizujú svoju ponuku jedál a sortiment vegánskych potravín sa stáva čoraz pestrejším. Vedeli ste, že dnes už zakúpite aj vegánsky parmezán, či dokonca rastlinný „kurací“ rezeň? Jesť vegánsky neznamená vynechávať živočíšne výrobky, ale nahrádzať ich väčším množstvom strukovín, zeleniny, semien a obilnín. Prečo sa oplatí nechať preniknúť vegánstvo aj do vášho života?

SKVELÁ OČISTA
Už pár dní bez živočíšnych produktov môže byť pre vaše telo skvelou očistou. Vegánske jedlá sa skladajú najmä zo zeleninového a ovocného základu, prijímate tak omnoho viac týchto prospešných surovín než pri vašom bežnom stravovaní. Vynechanie tradičných výrobkov vás motivuje premýšľať nad novými kombináciami a spoznáte nové druhy zeleniny, či rastlinných výrobkov alebo len vyskúšate premeniť vaše obľúbené klasické jedlá do vegánskej podoby.

PRÍVAL ENERGIE
Odľahčením jedálnička sa upraví aj vaše trávenie. Zeleninové jedlá sú v kombinácii s rastlinnými bielkovinami a tukmi oveľa rýchlejšie stráviteľné. Váš organizmus tak nie je zaťažený dlhým trávením a vy odrazu pocítite nevídaný príval energie aj po výdatnom obede. Vaša pleť sa rozžiari a pravdepodobne zhodíte aj pár nadbytočných kíl.

CHRÁNITE PLANÉTU
To aké potraviny si vyberáme má obrovský dopad na naše životné prostredie. Práve chov zvierat je najväčším producentom plynov, ktoré menia našu planétu. Napríklad taká výroba jedného kilogramu hovädzieho mäsa sa rovná až 63 kilometrom prejdených autom, pri syre môžeme hovoriť o 31 kilometroch, a to rozhodne nie je málo. Už len mierna redukcia spotreby živočíšnych potravín má blahodárny vplyv pre našu Zem.

Planéte môžete pomôcť aj výberom lokálnych potravín a ich dovozom priamo z fariem, tak ako to pre vás robí www.FARMOVE.sk. 

 Nevedeli ste o tejto výzve alebo ste ju nestihli? To vôbec nevadí, spravte si svoj „veganuár“ kedykoľvek v roku. Na celý mesiac, týždeň či trebárs len jeden deň. Dajte šancu novým chutiam a pomôžte planéte sa opäť nadýchnuť.  Širokú ponuku obľúbených výrobkov každého vegána objavíte na www.FARMOVE.sk.  Chutné ovocné a zeleninové debničky, vegánske alternatívy mäsa, syrov aj mliek vám dovezieme až domov.

 

Facebook Comments