10. Whistler (Kanada)
Niekoľko desiatok kilometrov severne od Vancouveru leží dejisko zimných olympijských a paraolympijských hier 2010, ktoré každoročne priťahuje tisíce bohatých lyžiarov. Tí chvália najmä tunajšie lyžiarske školy, ktoré sa radia k najkvalitnejším na svete. Desiatky kilometrov svahov zaručia, že návštevníci počas jednej dovolenky nestihnú preskúmať všetky, a tak sa do Whistleru vracajú. Medzi najobľúbenejšie aktivity tu patrí nielen jazda na snežných skútroch, ale aj takzvaný heliskiing. Ako asi viete, pri tejto aktivite sa namiesto vlekov využívajú vrtuľníky, a tak je jasné, že nejde o práve najlacnejšiu záležitosť. Vo Whistleri ale o majetných zákazníkov rozhodne nie je núdza. (foto: iStock)

9. Zermatt (Švajčiarsko)
Kvôli luxusnému zážitku z lyžovania, samozrejme, netreba chodiť do zámoria. Stačí napríklad zamieriť do švajčiarskeho strediska Zermatt, ktoré sa môže pochváliť naozaj nezabudnuteľným a unikátnym výhľadom. Matterhorn totiž patrí k najpôsobivejším vrchom sveta a zo Zermattu si pohľad naň užijete do sýtosti. V stredisku nesmú jazdiť autá, dopravu okrem iného zabezpečujú autobusy, a tak si tu napriek množstvu turistov, ktoré násobne prevažuje počet miestnych obyvateľov, užijete pokoj. Aspoň na niektorých miestach, pretože iné vďaka hotelom, barom a kaviarňam doslova pulzujú životom. V Zermatte si jednoducho nájdu svoje priaznivci pokoja i ruchu, ktorých však bude spájať fakt, že nemajú hlboko do vrecka. (foto: iStock)

8. Vail (Colorado)
Vail patrí k najväčším lyžiarskym rezortom na svete a ponúka približne 20 kilometrov štvorcových svahov. Týmto množstvom dokáže uspokojiť aj tých najnáročnejších lyžiarov, ktorí najradšej každý deň objavujú nové svahy na pokorenie. Snehu tu v zime rozhodne nemajú nedostatok, a to napriek ďalšej nespornej výhode Vailu: v priemere vyše 300 slnečným dňom za rok. Niet divu, že toto miesto priťahuje už niekoľko generácií lyžiarov. Snáď neexistuje zimná aktivita, ktorú by ste tu nemohli vykonávať, komu sa však zachce aj trocha tepla, neodíde s prázdnou. Vail je totiž aj domovom viacerých kúpeľov. Skutočný luxus treba hľadať v tunajšej lokalite zvanej Beaver Creek, ktorá je domovom najdrahších hotelov. (foto: iStock)

7. Cortina (Taliansko)
Čo sa týka Talianska, ťažko by ste hľadali luxusnejší rezort než je Cortina. V nej trávia svoje zimné dovolenky bohatí a vplyvní. Pekne tu vidieť, ako sa talianska nátura prejavuje aj v lyžovaní. Platí totiž, že po obede už na svahoch domácich nestretnete, venujú sa pokojnejším činnostiam a jazdu z kopcov prenechávajú „cudzím“. Na svoje si tu prídu aj vyznávači nakupovania, a to najmä z radov žien. Do butikov sa sem totiž vozí tovar priamo z Milána, európskej Mekky módy. Program bohatého Taliana v Cortine tak vyzerá asi takto: neskoro vstáva, dopoludnia lyžuje v nádhernej prírode, tri hodiny strávi vo výbornej reštaurácii obedom, zdriemne si, ide na nákupy a potom dlho do noci popíja. (foto: iStock)

6. Courchevel (Francúzko)
Courchevel je súčasťou jedného z najväčších lyžiarskych regiónov na svete, takzvaného Les Trois Vallées (Tri údolia). Ponúka svoje služby všetkým druhom lyžiarov, tých najmajetnejších nevynímajúc. Pôvodne pozostával zo štyroch samostatných mestečiek a dodnes platí, že to najvyššie položené je aj najluxusnejšie. Už desaťročia ho navštevujú filmové hviezdy i členovia kráľovských rodín bez ohľadu na to, či sa tu práve konajú preteky v lyžovaní, alebo nie. Zimným aktivitám, ktorým sa tu človek môže venovať, asi netreba venovať veľa priestoru. Radšej prezradíme, že od roku 2015 sa tu nachádza aj rozľahlý aquapark s názvom Aquamotion ponúkajúci útočisko milovníkom vody. (foto: iStock)

5. Lech (Rakúsko)
Aj v susednom Rakúsku môžete nájsť kus luxusu, a to nielen jeden. My sme vybrali rezort Lech, ktorý je súčasťou širšieho lyžiarskeho regiónu Arlberg. Ten ponúka svoje svahy začiatočníkom aj tým najskúsenejším profesionálom. Samozrejmosťou je preprava skibusom medzi jednotlivými rezortmi, na individuálnu dopravu a nervózne parkovanie zabudnite. Lech je plný hotelov v tradičnom štýle, mnohé však disponujú až nebývalou dávkou moderného luxusu, a táto kombinácia sem priťahuje boháčov z Rakúska i okolitých štátov. Samozrejmosťou v niektorých z nich sú aj rozsiahle wellness komplexy a vonkajšie vyhrievané bazény. Povedané v skratke: Lech je miestom, kde za veľa peňazí  dostanete veľa muziky. (foto: iStock)

4. Gstaad (Švajčiarsko)
O Gstaade sa neraz píše aj ako o poslednom raji v uponáhľanom svete. Už desaťročia sa radí medzi najluxusnejšie lyžiarske rezorty na Zemi, čomu, samozrejme, výdatne napomáha jeho poloha v Alpách. Návštevníci sa svorne zhodujú, že v Gstaade je poruke toľko aktivít, že ich je počas jednej dovolenky nemožné všetky vyskúšať. Jedine, že by dovolenka trvala mesiac, a nejeden boháč tu už veru takto dlho aj pobudol. Mottom, ktorým sa riadia tunajšie prevádzky, je totiž okrem iného aj „pomaly ďalej zájdeš“. Gstaad sa od iných podobných rezortov naozaj odlišuje akýmsi zvláštnym pokojom, ktorý by ste inde márne hľadali. Čas akoby tu spomalil, a možno aj preto tu vedia dovolenkári stráviť dlhší čas než v iných lyžiarskych strediskách. (foto: iStock)

3. Méribel (Francúzsko)
V momente, keď v Méribeli v 60. rokoch zbadali dovolenkovať hviezdnu Brigitte Bardotovú, sa mestečko začalo meniť na centrum bohatých a slávnych. Svoje domy tu dnes majú okrem iného aj Beckhamovci, Middletonovci či Emma Watsonová, ktorá si tu na osemnáste narodeniny dopriala chatu za vyše milión eur. Méribel leží v srdci Les Trois Vallées a od Courchevelu sa okrem iného líši tým, že je menej rušný. Aj preto sem za pokojom tak rady mieria svetové hviezdy. Tie, ktoré tu nemajú vlastnú nehnuteľnosť, sa prakticky vždy ubytujú v jedinom miestnom päťhviezdičkovom hoteli alebo niektorej zo skutočne luxusných horských chát, v ktorých sa dajú nájsť aj súkromné kiná a bary. (foto: iStock)

2. Aspen (Colorado)
Rozhodovanie sa medzi prvými dvomi priečkami bolo náročné, ale napokon sme dali prednosť európskej destinácii. Druhé miesto tak obsadil americký Aspen. Štyri horské masívy v bezprostrednej blízkosti Aspenu poskytujú originálne lyžiarske zážitky na naozaj dlhú dobu. Museli by ste tu stráviť celú zimu, aby ste preskúmali všetky svahy, a na to má peniaze len málokto. Aspen je centrom bohatých a slávnych amerických lyžiarov a služby sú tu naozaj na prvotriednej úrovni. Mimochodom, zabudnite na klasické americké stravovanie v štýle rýchleho občerstvenia. Nájdete tu síce aj to, ale Aspen je zároveň domovom niektorých z najluxusnejších a najkvalitnejších reštaurácií sveta. Vo väčšine z nich by ste si hamburger pýtali márne. (foto: iStock)

1. Verbier (Švajčiarsko)
Mesto je známe aj ako ihrisko bohatých a slávnych. V Méribeli možno trávia zimné prázdniny Beckhamovci, do Verbiera ale prichádzajú oddychovať kráľovské rodiny. Mnohé majú vlastné luxusné chaty. Búrlivákov zasa láka nočný život, ktorým je Verbier preslávené. Väčšinu z nich ale spája záujem o lyžovanie a rezort v tomto smere ponúka naozaj jedinečné zážitky. Koniec koncov, ide o najväčšie lyžiarske stredisko vo Švajčiarsku, ktoré disponuje až 410 kilometrami svahov. Slávnou zjazdovkou je napríklad čierna Mont Fort, ktorá už preverila zručnosti nejedného profesionála, ktorý si myslel, že ho na svahoch už nič neprekvapí. Mont Fort ale nie je svahom, kde by ste našli slávne osobnosti. Tie sa zvyknú  udržiavať skôr na zjazdovkách, kde im pri malom zaváhaní nehrozí bezprostredná smrť. Jedno je isté: kamkoľvek vo Verbieri pozriete, uvidíte boháča.

Mohlo by vás zaujať:

Čistá motivácia a adrenalínová provokácia v jednom
Chýba vám poriadna lyžovačka? Je tu malá video náplasť
Nepoznajú strach, tak ovládli víchor na kopcoch

Facebook Comments