Projekt sa im veľmi neosvedčil, preto je prekvapením, že v tom pokračuje čínska armáda. A poskočila o level vyššie, minimálne čo sa veľkosti bionického stroja týka. Správu priniesol aj web globaltimes.cn.

Ich štvornohé monštrum má veľkosť divého jaka (cca náš býk) a má si poradiť s každým povrchom a poveternostnými podmienkami. Na svojich kovových pleciach unesie solídnych 160 kg. Zvierací robot s elektrickým pohonom bude využívaný na logistické a prieskumné misie v podmienkach, kde by mohol byť ohrozený život alebo zdravie vojenského personálu. Rýchlosť jeho pohybu je na úrovni 10 km/h.

Použitie dvanástich kĺbových modulov umožňuje mechanickému jakovi sa pohybovať dopredu a dozadu, otáčať sa, chodiť diagonálne, behať a skákať pri zachovaní rovnováhy. Možno ho použiť na doručovanie vojenských aj civilných zásob na ťažko dostupné a odľahlé miesta (vysokohorské náhorné plošiny, púšte, lesy …). V prípade potreby je možné robota vyzbrojiť, vybaviť sledovacím zariadením a poslať na blízky prieskum priamo na bojisko. Odborníci dokonca porovnávali funkcie jaka s leteckým dronom, len v pozemnej verzii.

Mohlo by vás zaujať:

Robot-oslík sa mariňákom neosvedčil a musel skončiť
Vynašli sa. Namiesto poštára k nim bude lietať dron
Nové špionážne drony sa nechali inšpirovať prírodou

Facebook Comments